Nekonečné vylihovanie na pláži nemusí vyhovovať každému. Témou drevorezbárskeho workshopu bola mytológia starých Keltov.
BARDEJOV. V poradí druhý drevorezbársky workshop v Bardejove tematicky nadviazal na minuloročný, venovaný slovanskej mytológii.
„Posunuli sme sa ku keltskej mytológii. Máme tu na nahliadnutie aj literatúru, ľudia sa majú možnosť inšpirovať. Každý deň sa o tom rozprávame a má to aj náučný charakter. Praxou je práca s drevom. Mytológia je vhodná pre začiatočníkov. Rôzne symboly sú jednoduchšie,“ priblížil organizátor workshopu Martin Grega.
Cieľom päťdňového workshopu je sprostredkovať ľuďom možnosť aktívne si oddýchnuť a naučiť sa základy remesla.
„Viacerí účastníci sa tu prišli zrelaxovať a je to pre nich ich dovolenka. Je to iná forma oddychu prostredníctvom umenia a tradičného remesla. Záujem je celkom dobrý. Z hľadiska kapacity sme prijali siedmich účastníkov, ale hlásia sa nám viacerí. Účastníkom sa snažíme pomáhať, viesť a poradiť,“ priblížil M. Grega.
Tvar dreva dokáže veľa predpovedať
K drevu si podľa Gregu každý postupne vypestuje svoj vzťah. Základná je podľa neho prvotná myšlienka. Samotný tvar dreva už často dokáže predpovedať, ako ho má rezbár opracovať.
„Je to individuálne, ale je dobré to využiť. Pri práci využívame tradičné postupy. Máme tu rôzne náradie a niektoré kúsky ako kopačka, či obojručné nože sú staré aj 150 rokov. Našli sme ich v starých šopách, vyrobili sme im rúčky a znova slúžia. Používame však aj nové nástroje ako píla, vŕtačka či flexa, ktoré prácu urýchľujú.“
Prázdninový oddych s umením
Niektorí účastníci začínali svoju prácu s jasným cieľom. Ďalší v dreve hľadali, čo by z jeho rôznorodých tvarov vyrobili. Relaxovať a popritom si aj vyskúšať tradičné drevorezbárstvo prišiel aj Martin Kmec z Bardejova.
„Je to moja prvá skúsenosť s drevom. Máme tu ale chalanov, ktorí sa rezbárstvu venujú a všetko potrebné vysvetlia. Zatiaľ sa mi to rysuje dobre. Mal som predstavu, že to bude nejaký škriatok, mytologická bytosť, ale momentálne mi z toho vychádza nejaké ležiace zvieratko.“
Študent architektúry Jakub Lenárt z Bardejovskej Dlhej Lúky sa rezbárstvu venuje už osem rokov. Drevorezbár musí mať podľa neho hlavne kvalitné dláta i nápady.
„Chcel som si tu oddýchnuť od školy a sedenia za počítačom. Na strednej škole som sa venoval umeleckému remeslu, ale aktuálne študujem architektúru. Je to pre mňa veľký oddych. K drevu mám veľmi pozitívny vzťah. Vyrábam klasický motív mytológie Keltov. Je to vlk, drak a ornament.“
Jednou s organizátorov podujatia je aj Jana Gregová z Bardejova, ktorá si prácu s drevom vyskúšala po prvýkrát.
„V minulom roku som s drevom nerobila nič, tak ma prehovorili. Teraz skúšam vyrezať zajaca Puka. Je to keltský škriatok, ktorý mal buď podobu zajaca, kozla, alebo koňa. S dlátom to ide, človek si musí nájsť systém a musí mať aj dobrého inštruktora.“
Drevené sochy a reliéfy po skončení workshopu budú v priebehu leta vystavené pri bardejovskej Hrubej bašte.
Martin Kmec.
Martin Grega. Svoj vzťah k drevu si podľa organizátora workshopu musí vypestovať každý individuálne.
Jakub Lenárt. Bardejovčan si prišiel oddýchnuť od práce za počítačom. Motívy keltskej mytológie mu vyhovujú.
Jana Gregová. Z dreva vyrezávala mytologického škriatka Puka, ktorý má v jej soche podobu zajaca.
Foto: iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári