Podnikatelia z regiónu sa do pôžičiek nehrnú. Problémom je podľa nich nedostatok voľných a ucelených pozemkov.
SVIDNÍK/BARDEJOV. Novinku, ktorou je projekt Moja pôda, pripravili ministerstvo pôdohospodárstva spolu so Slovenskou záručnou a rozvojovou bankou a Slovenským pozemkovým fondom.
Vďaka tomuto projektu podľa rezortu pôdohospodárstva môžu farmári za veľmi „mäkkých“ podmienok získať poľnohospodársku pôdu do svojho vlastníctva. Pomocou úveru je možné financovať odkúpenie ornej pôdy alebo zastavaných pozemkov pod hospodárskymi budovami.
Záujemcovia musia spĺňať základne podmienky.
„Musia podnikať v živočíšnej a rastlinnej výrobe. V prípade, že budú podnikať iba v rastlinnej výrobe, je podmienka, aby 10 percent ich hektárovej výmery bola zameraná na produkciu špeciálnej rastlinnej výroby,“ informovala generálna riaditeľka sekcie pôdohospodárskej politiky a rozpočtu MPRV SR Slávka Jánošíková.
Farmári môžu úver splácať maximálne 15 rokov. Jeho minimálna výška je 3-tisíc eur, maximálna 330-tisíc eur.
Žiadatelia musia zabezpečiť minimálne 15 percent z objemu úveru.
Chýbajú voľné a ucelené parcely
Miestni poľnohospodári sa na túto možnosť získavania poľnohospodárskych pozemkov pozerajú skepticky.
„Myslím si, že v Prešovskom kraji je minimum voľných pozemkov, ktoré by sa dali odkúpiť. Ten, kto tieto pozemky obhospodaruje sa ich sotva dobrovoľne vzdá v prospech mladých podnikateľov,“ uviedol majiteľ agrofarmy v Ladomirovej Jozef Žák, ktorý na poľnohospodárstvo v regióne využíva zhruba 5-tisíc hektárov.
Situáciu v regióne podľa neho zhoršuje fakt, že pozemky, ktoré by mohli byť využité pre poľnohospodárstvo, nie sú súvisle scelené.
„Hlavným problémom je, že veľká časť parciel je naozaj rozkúskovaná a je veľmi málo obcí, kde sú tieto pozemky v jednotlivých celkoch. Je preto ťažko vyčleniť parcely, ktoré by mohli byť ako vhodné dané do užívania tak, ako majú ich užívatelia postavené nájomné zmluvy alebo ako ich záujemcovia chcú odkúpiť,“ dodal Žák.
Záujem poľnohospodárov z regiónu chýba
Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB) pre farmárov zatiaľ vyčlenila 20 miliónov eur. Za túto sumu môžu poľnohospodári nakúpiť 20 až 30–tisíc hektárov pôdy. Z východu Slovenska má SZRB minimum žiadostí o poskytnutie úveru na výkup pôdy.
„Evidujeme približne 100 žiadosti o úver Moja pôda. Záujem z východného Slovenska predstavuje približné 10 percent z celkového poctu žiadosti,“ uviedol Martin Hrušovský z odboru prevádzkových služieb SZRB.
Zvýšený dopyt po poľnohospodárskej pôde v okrese Svidník a Bardejov nezaznamenali ani miestne realitky.
„V našich podmienkach je hlavne záujem o stavebné pozemky, respektíve pozemky, ktoré sa dajú prekvalifikovať na stavebné najmä v intraviláne obcí a miest. Dopyt po ornej pôde nie je a takéto ponuky od klientov už dlho vôbec nedostávame,“ hovorí realitná maklérka Ľubomíra Regrutová.
SPF: Štátnu pôdu možno iba prenajímať
Program Moja pôda je určený pre subjekty podnikajúce na poľnohospodárskej pôde, avšak primárne na odkupovanie pozemkov od súkromných vlastníkov. Podľa informácií od Slovenského pozemkového fondu (SPF) sú štátne pozemky v ich správe podnikateľom výlučne prenajímané a nie predávané.
„Program má umožniť poľnohospodárom čerpať pôžičky na vykupovanie pozemkov od súkromných vlastníkov, nie od štátu a je teda určený na sceľovanie vlastníctva pozemkov od menších vlastníkov pozemkov,“ uzavrel.
Fondu sa so spustením programu Moja pôda podľa hovorcu SPF nezmenili podmienky predaja pozemkov, preto platí, že pozemky vo vlastníctve štátu farmárom len prenajíma.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári