Prešovská radnica vyberá za psy chované v bytoch, a tých je väčšina, daň vo výške 66 eur, ale majiteľom za to ponúka minimum služieb. Všetko, čo dostanú, sú vrecká na psie exkrementy, aj to nie každý rok, občas aj nejaké koše, ale výbehov sa ešte nedočkali. Psičkári sapýtajú, kam mesto dáva ich peniaze.
PREŠOV. Na území mesta je okolo 3 300 prihlásených psov. Iste ich je aj viac. Niektorí majitelia práve pre daň majú psy nahlásené u príbuzných na vidieku, kde platia podstatne nižšiu daň.
Tak napríklad v susedných Ľuboticiach je daň 17 eur, vo Finticiach len 7, ale nikde na okolí nie je vyššia ako v Prešove.
Nepomer je taký veľký, že psičkári očakávali splnenie sľubov o tom, že budú mať výbehy, dostatok košov aj viac útulkov.
„Nestojím o vrecká, také si môžem kúpiť hocikedy za euro. Lepšie by bolo, keby sme nemuseli s nimi chodiť hore-dole, ale aby boli koše na každej ulici. Po chodníkoch sú črepiny, odpadky, zvyšky jedál, to všetko je pre psy nebezpečné a často to má za následok návštevu veterinára, čo stojí ďalšie peniaze. Tých, ktorí robia ten neporiadok, mestská polícia nepokutuje. Pokuty rozdávajú radšej majiteľom psov,“ popísala sídliskovú realitu Jana Vašková.
Do mestskej kasy ide ročne okolo 64-tisíc eur
Poslanec Michal Kaliňák (Smer) urobil na prešovskej radnici prieskum služieb v tejto oblasti za niekoľko rokov dozadu a závery sú ohromujúce.
„Majitelia psov ročne prispievajú do mestskej kasy sumou 64-tisíc eur. Mesto však naposledy kúpilo koše na zvieracie exkrementy v roku 2009. Nákup a osadenie 15 kusov stál vtedy 3 015 eur. Rok predtým a ani ďalšie potom sa už žiadne nekúpili. Čo sa týka vreciek, radnica ich nekúpila tri roky po sebe, teda v rokoch 2009-2010. Až následne ich kúpili, a to za sumu 1 700 eur. Také boli výdavky mesta za tri roky,“ konštatoval Kaliňák na základe podkladov, ktoré si ako poslanec vyžiadal z radnice.
Dodal, že úrad často odkazuje psičkárom, aby odnášali psie exkrementy do klasických odpadkových košov a kontajnerov.
„Nemôžu slúžiť na tento druh odpadu, veď aký zmysel má potom separácia? Pre objektivitu pripomínam, že posledné štyri koše na zvieracie exkrementy mesto kúpilo v roku 2010 za 4 420 eur. Rok predtým bola investícia vyššia. Išlo o 87 košov za 27 548 eur,“ dodal Kaliňák.
To sú údaje z účtovníctva mesta, dovedna je to 36-tisíc eur. Sumy za údajný nákup košov sú také závratné, že sa im dá len ťažko uveriť.
Kým také vrecká aj s rukavicami majú napríklad hodnotu najviac 3 eurá, o reálnej hodnote spomínaných košov by vedeli ich výrobcovia pravdepodobne polemizovať.
Momentálne sa ceny vonkajších košov, dokonca aj s antivandalskou ochranou a na stojanoch, pohybujú od 40 do 112 eur. Dvojkôš na stojane sa dá dokonca kúpiť za 70 eur.
Kaliňákove zistenia teda potvrdzujú len to, čo majitelia psov hovoria už dávno. Za vysoké dane dostávajú len zrnko maku.
Pilotný projekt venčovísk sa neosvedčil
Aj pokus mesta o venčoviská pripomenul poslanec v celkovom hodnotení.
Išlo o pilotný projekt, kvôli ktorému sa najprv zbúrali destské ihriská, zlikvidovali pieskoviská a v nich mali byť venčoviská.
„Stálo to peniaze a následne sa muselo investovať do ich likvidácie, lebo tento projekt bol od začiatku odkázaný na neúspech. Nehovoriac o pôvodnom zámere vybudovať v každej mestskej časti aspoň jeden výbeh pre psy. Zámer radnica nahradila pilotným projektom, ktorý stál peniaze, ale negarantoval žiaden prínos,“ konštatoval Kaliňák.
Podľa jeho slov, ak má radnica vážny záujem o to, aby majitelia neobchádzali povinnosť platiť daň, úrad by ich mal konečne presvedčiť, že sa im ju oplatí zaplatiť.
„Ak radnica psičkárom nedáva ani percento z vybratých peňazí v podobe služieb, potom je úvaha o znížení dane za psa skutočne namieste,“ myslí si poslanec, ktorý v mestskom zastupiteľstve aj predložil návrh na zníženie dane, ale nebol úspešný.
Venčoviská. Mali byť na bývalých pieskoviskách vo vnútroblokoch. Teraz neslúžia nikomu.
Foto: ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári