Niektorí aj mali predstavu kde, mnohí však narazili na problém. Ponúk je toto leto žalostne málo. Rovnako sú na tom aj vysokoškoláci.
PREŠOV. Podľa agentúrnych portálov je momentálne v Prešovskom kraji k dispozícii 7 ponúk na administratívne práce v rôznych okresoch.
Pravdepodobne ide o rovnakú spoločnosť, ktorá ponúka 3, 70 eur na hodinu. Ani v Košickom kraji to nie je lepšie. Aktuálne je na portáloch 13 ponúk na údržbárske práce, upratovanie, pomocnú silu v stánku či prácu pri pokladnici s odmenou do 2 eur do 3,50 na hodinu.
„Skúšala som obísť kaviarne, ktoré majú letné terasy, hoci ma práca čašníčky veľmi neláka, ale aj tak som nepochodila. Všade je obsadené, alebo ešte váhajú, či vôbec budú potrebovať brigádnikov. Som sklamaná,“ prezradila nám 17-ročná Iveta Janigová.
Vysokoškolák Jaroslav sa zase posťažoval, že v agentúrach nie je takmer žiadna pracovná ponuka. O krátkodobé miesta sa musia deliť s nezamestnanými a tých nie je málo.
„Predtým som chodieval v dovolenkovom období do obchoďákov na dokladanie tovaru alebo do pokladne, ale aj takých možností je už menej, ako v minulosti,“ dodal.
Podľa Lucie Sedlákovej hľadať brigádu v Prešove nemá vôbec význam. Viaceré jej spolužiačky zamestnali rodičia alebo príbuzní vo svojich firmách. Ona stavila na rodinné kontakty v Čechách. Bude pracovať v obchode s odevmi. Vraj aspoň bude mať prehľad o tom, čo sa práve nosí a verí, že lepšie spozná Prahu.
„Moje tri kamarátky to riskli a išli do gréckeho hotela. Lákalo ich more. Je tam vraj horšia kríza ako tu a už mi píšu, že sa asi vrátia,“ sprostredkovala nám ich skúsenosti.
Agentúry majú v lete menej ponúk ako inokedy
Fakt, že pracovných ponúk je v lete menej ako počas roka, nám potvrdila aj pracovníčka Študentského servisu, s.r.o. v Prešove Michaela Gajdošová.
„Záujem študentov o brigády je síce veľký, ale odkedy sa zmenil zákon o dohodároch, zamestnávatelia naozaj berú menej ľudí a keď, tak sa príležitostne obracajú na osvedčených pracovníkov v našej databáze. V Prešove je celkovo málo brigád,“ popísala nám aktuálnu situáciu Gajdošová, čím potvrdila skúsenosti študentov.
Štátu musíte dať 7 percent zo mzdy
Viacerí mladí, ktorých sme oslovili, si myslia, že po zmene zákona sa ani neoplatí legálne brigádovať.
Sadzby na hodinu sú nízke a z nich ešte musí ich zamestnávateľ odviesť štátu 7 percent z mesačnej mzdy.
Ak má brigádnik menej ako 18 rokov, neplatí odvody z mesačného zárobku do 66 eur. Ak má viac ako 18 rokov (do 26) , neplatí odvody z mesačného zárobku 155 eur. Inak sú pri nepravidelnom príjme odvody 11 percent, ale pri pravidelnom sú až 13,4 percenta. Úľavu majú len invalidi (7 %) a dôchodcovia (4 %).
V prípade, že brigádnik pracuje pre viac zamestnávateľov alebo agentúr, oznámenie o dohode o brigádnickej práci študentov by mal dať len jednému z nich. Najlepšie tomu, kde zarobí najviac.
Anketa
Našli ste si na leto brigádu?
Mladých ľudí v uliciach Prešova sme sa opýtali, či skúšajú hľadať, alebo sa im už podarilo nájsť si na leto brigádu.
Martin Debnár, 25 rokov, Prešov
„Stále hľadám. Skončil som bakalársky stupeň štúdia a ešte nemám potvrdené pokračovanie v štúdiu. Ukázalo sa, že tento doklad je problémom a na tom stroskotalo moje hľadanie práce. Všade to vyžadujú. Chcel by som pracovať v obchode so športovými potrebami.“
Nikola Semanová, 21 rokov, Prešov
„Ja už nehľadám. Mám prácu, teraz som len na chvíľu doma, inak robím v Anglicku ako picker v sklade. Zatiaľ som spokojná a zdokonalím sa v jazyku. Tu sa práca hľadá veľmi ťažko. Nie som ochotná robiť na dohodu za dve eurá na hodinu a ešte odvádzať dane.“
Jakub Kaczmarczyk, 13 rokov, Banská Bystrica
„Aj ja si chcem zarobiť nejaké eurá, ale hľadaním som poveril otca. Zatiaľ to vyzerá tak, že pôjdem do nahrávacieho štúdia, kde sa naučím strihať filmy, zvuk, zorganizovať pracovné stretnutia a podobne. To ma bude baviť a hoci neviem, koľko mi dajú zarobiť, aspoň sa niečo naučím.“
ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári