Tiež sa vám zdá, že už žiadna zelenina nechutí ako predtým? Dôvodom je fakt, že väčšina, ktorú si kúpite v obchodoch, sa dováža z európskeho trhu. Z domácej produkcie len zriedka a ešte aj na trhoviskách nie je istota, že kupujete na Slovensku vypestovanú zeleninu či ovocie.
PREŠOV. Cesnak nevonia ani neštípe, z cibule netečú slzy, zelená cibuľka chutí ako tráva, jablká nevoňajú a cena čerešní sa šplhá do astronomickej sumy. To sú skúsenosti väčšiny spotrebiteľov.
„Nakupujem v obchodnom dome len to, čo nemám vo svojej záhrade, ale snažím sa vypestovať aspoň základnú zeleninu. Všetko z mojej záhrady mi chutí viac,“ povedala nám Mária Pravdová.
Nie každý však býva v dome so záhradou. Mestskí ľudia musia všetko nakupovať. Alžbeta Kellnerová chodieva v sezóne na prešovské trhovisko pravidelne, ale aj podľa nej sa už na trhovcov nedá spoľahnúť.
„Často predávajú tovar z veľkoskladov, len trochu drahšie. Tie paradajky sú skleníkové, slnko nevideli. Občas si ani nič nekúpim a odchádzam sklamaná. Kedysi všetko voňalo, dnes si musím pripomínať, že konzumujem jablko, hoci ako jablko vôbec nechutí,“ podelila sa s nami o skúsenosti dôchodkyňa.
Traktor nie je mercedes
Zhodli sa na tom, že vstupné náklady na výsadbu zeleniny, ošetrovanie, pestovanie aj pohonné hmoty sú v súčasnosti vysoké.
Keď si odmyslia svoju prácu a tej je na poli vždy dosť, k spotrebiteľom prinášajú bio produkt, ktorý je o niečo drahší ako dovezené skleníkové druhy zeleniny.
„Veľa polí a záhrad zarastá burinou. Keby ich ľudia obrábali, mali by prácu a nemuseli by sme dovážať zeleninu a ovocie zo zahraničia. Lenže ani tento štát nás nepodporuje,“ povedala nám jedna z pestovateliek Božena Lapošová z Kapušian (okres Prešov).
Keď narážala na malú podporu štátu, porozprávala nám manželovu skúsenosť, keď musel zaplatiť pokutu 60 eur, lebo chcel ísť na pole traktorom, na ktorom chýbali evidenčné čísla.
Traktor totiž kúpili v bazári a nemal v poriadku papiere, preto im na polícii čísla nevydali.
„Hovorila som mužovi, že mal ísť radšej do krčmy a prepiť tie peniaze, keď má platiť pokutu za to, že chce na svojom poli zožať úrodu. Veď traktor nie je mercedes na diaľnici a pole nie je Praha,“ konštatovala B. Lapošová.
Dodala, že teraz im pribudla starosť ako budú mlátiť obilie, keď nemôžu vyjsť s traktorom na cestu a kúpiť si nový nie je také jednoduché.
Doviezli sme už 200 ton zeleniny
Hoci nám mnoho polí leží ladom, do našich obchodných domov sa aj taká reďkovka dováža až z ďalekej Číny či Srbska.
Paradajky z Macedónska a Chorvátska, šalátové uhorky z rovnakých krajín a Turecka. Ako nám potvrdila hovorkyňa Finančnej správy SR Patrícia Macíková, v prvom polroku sa na Slovensko doviezlo vyše 200 ton zeleniny a ovocia.
Vlani to bolo veľmi podobné. Tak napríklad vyše 20-tisíc kg mrkvy sme doviezli z Ukrajiny a 305-tisíc kg jabĺk zase zo Švajčiarska.
„Milujem jablká, ale to, čo je v ponuke, sa jablkami často ani nedá nazvať. Teším sa na jeseň a naše jonatánky, ak ich ešte vôbec niekto pestuje. Chuťovo podobné sú už len japonské jablká kiku,“ prezradil Tomáš Juhás.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári