Giraltovský lekár Ján Vlček (73) sa pestovaniu kaktusov venuje od mladosti. Jeho niekoľkotisícová domáca zbierka je plná unikátov. Kaktusy zo zásady nepredáva, pretože s láskou sa podľa neho neobchoduje.
GIRALTOVCE. Doktor Vlček tvrdí, že povera o tom, že kto má doma kaktus sa nevydá, či neožení, platí iba u žien. V jeho domácej zbierke sú tisícky druhov kaktusov a sukulentov. Láska k ich pestovaniu si rodeného Bratislavčana našla ešte pred jeho príchodom na severovýchod, kde ako lekár pôsobí 50 rokov.
„Pestovaniu kaktusov sa intenzívne venujem od svojich 23 rokov. Čím ďalej to rozširujem a takto sa zabávam. V mojom veku zväčša ľudia čumia do blba. Ja sa radšej venujem robote, rodine a tomuto,“ hovorí J. Vlček.
Koníček by určite nemenil
Vo svojich pestovateľských začiatkoch sa venoval skôr bežným druhom kaktusov. Neskôr začal vyhľadávať zberateľsky vzácne. Pri sťahovaní na nové pôsobisko do Svidníka s ním samozrejme cestovali aj kaktusy.
„Viezol som to ako sviatosť oltárnu. Vo vlaku na to ľudia neveriacky pozerali. Asi preto ma to aj dlho baví, že som sa tomu začal venovať od malička, a sám som si vybral tohto koníčka,“ zveril sa dlhoročný zberateľ a pestovaľ.
Záľuba v zbierke kaktusov stále aktívnemu lekárovi Vlčekovi ostala dodnes.
„Začínal som asi s 30 kaktusmi za oknom. Spočiatku mi bolo ľúto dať 20 korún za kaktus, potom som zaň zaplatil aj 2-tisíc. Bol som na jednom zjazde, kde ma to naozaj chytilo. Priniesol som si plné auto kaktusov, so sanitkármi sme narýchlo postavili skleník, a už to fičalo,“ priblížil skúsený zberateľ.
Unikáty z celého sveta
Kaktusy ho zaujali v prvom rade rôznorodými tvarmi a krásnymi kvetmi.
„Hovorí sa, že kvitnú len 24 hodín, ale sú aj také čo kvitnú dva týždne. Dostal som aj také, ktorých by som sa asi nedožil, kým začnú kvitnúť, preto som si kúpil hotové. Mám aj vzácne druhy, ktoré som si sám dopestoval,“ povedal Vlček.
V jeho domácej zbierke v štyroch skleníkoch sú aj vzácnosti, ktorých je v Európe veľmi málo.
„Brazílsky kaktus Parodia gibulóza je vzácny tým, že v Európe sú asi len dve takéto rastliny. Mám tu aj kubánske kaktusy, ktoré na Kube už vyhynuli. Pestujem to viac menej pre seba. Semená kaktusov si objednávam zo špecializovaných obchodov z celého sveta. Tie najkvalitnejšie sú z vlastného pestovania, pri ktorých má klíčivosť sto percent. Z kúpených tak desať.“
Kaktusy polieva zo zásady podmočením
Pestovatelia kaktusov sa svojej zbierke podľa Vlčeka musia venovať celoročne. V lete je potrebné dohliadnuť, aby sa nespálili a preventívne zasahovať proti parazitom. Skúsený pestovateľ hovorí, že veľa ľudí zalieva kaktusy nesprávne. Svoje kaktusy zalieva dažďovou vodou.
„Zvyknú polievať kaktusy z vrchu a polievajú ich aj v zime. Obyčajné kaktusy síce prežijú, ale tie chúlostivé nie.
Kaktusy polievam zo zásady podmočením a v lete stoja vo vode. Pri vysokých teplotách vody uberiem, pretože ide o letnú stagnáciu. Na jar a jeseň mi kaktusy stoja vo vode.“
Vzťah ku kaktusom zdedil aj syn
Pri zbierke kaktusov a práci v skleníkoch Vlček oceňuje najmä pomoc svojho syna, ktorého si kaktusy rovnako získali.
„Pomáham hlavne kaktusy presádzať, v lete polievať, pretože potrebujú dosť veľa vody. Niekedy je problém, keď sa človek popichá. Niektoré majú pichliače ako zahnuté háčky. Pri vyťahovaní sa s tým treba pohrať,“ prezradil Vilam Vlček, ktorý chce v zbierke svojho otca pokračovať.
Unikátna zbierka. V štyroch skleníkoch má giraltovský zberateľ a pestovateľ kaktusy z celého sveta. V zbierke sú aj vzácne a ojedinelé druhy.
Viliam Vlček. Svojmu otcovi pomáha pri práci v skleníkoch. Zbierku kaktusov a sukulentov chce ďalej rozširovať .
Opeľovanie. Kaktusy zberateľa zaujali okre rôznorodého tvaru a krásnymi kvetmi,
ktoré kvitnú aj niekoľko týždňov.
Foto: iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári