Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Mesto Prešov je zriaďovateľom 20 materských škôl. Po tohtoročnom zápise bolo do nich umiestnených 729 nových detí, ale pre 77 sa už miesto nenašlo (celkom je v 20 MŠ 2 621 predškolákov). Rodičom tak neostáva nič iné, len hľadať miesto v súkromných alebo cirkevných zariadeniach, prípadne si zaplatiť opatrovateľky. Východisko pritom existuje. Tým je zriadenie flexiškôlok v nevyťažených základných školách.
PREŠOV. S nápadom prišli poslanci Michal Kaliňák (Smer-SD) a Igor Andrejčák (Smer-SD), ako aj člen školskej komisie Patrik Tomič. Zdôraznili, že návrh zverejňujú po zrelej úvahe a prieskume situácie.
„Zriadenie flexiškôlok by sa mohlo vyriešiť aj počas leta a nebolo by to ani finančne náročné. Škôlky s právnou subjektivitou totiž môžu požiadať o vytvorenie elokovaného pracoviska ihneď a nemusia prechádzať dlhým procesom žiadostí o zaradenie do siete predškolských zariadení, ktoré zvyčajne trvá rok. Po úpravách by mohli byť priestory v školách do jesene pripravené,“ myslí si Kaliňák.
Upozornil na fakt, že minimálne 4 ZŠ sú doslova poloprázdne a majú voľné priestory. Konkrétne ZŠ Važecká, Mukačevská, Matice slovenskej a Mirka Nešpora.
Minimálne tieto sú vhodné na vytvorenie elokovaných pracovísk. Podľa Kaliňáka by mala ísť radnica touto cestou a investovať do technických úprav a materiálového dovybavenia didaktickými pomôckami.
Argumenty navrhovateľov majú logiku
Keďže ide o 77 detí, uvažuje sa o štyroch triedach.
„Napríklad ZŠ Zimná a Májové námestie na sídlisku Sekčov majú prázdne pavilóny, ktoré musia v zime vykurovať a náklady na prevádzku sa zbytočne predražujú. Keby vzali neumiestnené deti z MŠ na Zemplínskej ulici, pomohli by rodičom a deti by si zároveň zvykali na školské prostredie. Nemuseli by platiť súkromným škôlkam 140 až 200 eur mesačne,“ argumentoval Andrejčák.
Dodal, že ideálne by bolo, keby v elokovaných pracoviskách boli 5-6–ročné deti a v riadnych predškolských zariadeniach by bolo viac priestoru pre menšie deti, čím by sa vyriešil aj problém takmer chýbajúcich jaslí v meste.
Aj podľa Patrika Tomiča by malo mesto uľahčovať život obyvateľom a ak existuje východisko pre ich potreby, mal by ho úrad zrealizovať.
Čo na to radnica?
Tento návrh v piatok podali na radnicu, preto nás zaujímalo, či sa ním budú kompetentní zaoberať.
„Už teraz máme problém zvládať s vyčleneným balíkom peňazí oblasť školstva celkovo. Mestské zastupiteľstvo schválilo pre školstvo o 600-tisíc eur menej ako v minulosti. Radnica sa týmto návrhom bude určite zaoberať. Jediným problémom zatiaľ ostáva, odkiaľ vziať peniaze,“ reagovala hovorkyňa radnice Veronika Kmetóny Gazdová.
Otázka, či sa nájdu zdroje pre zriadenie štyroch tried a na platy pre 4 učiteľky, je teda zatiaľ otvorená.
V tej súvislosti Kaliňák ešte zdôraznil, že keby sa okolo elokovaných pracovísk začalo konať už teraz, mesto by v januári 2014 od štátu dostalo na každé umiestnené dieťa a režijné náklady príspevok. Ak sa tak nestane, štát dá tieto peniaze súkromným zariadeniam.
Fakty
Materské školy v SR sú preplnené
Demografická krivka rastie a už vlani bolo jasné, že materské školy majú nedostatočné kapacity. Zriaďovatelia na novú situáciu v niektorých krajoch zareagovali, inde nie. Potvrdzuje to aj vlaňajší prieskum.
Na Slovensku bolo 8 144 nevybavených žiadostí, z toho 7 551 v štátnych, 79 v súkromných a 514 v cirkevných zariadeniach. Najviac ich bolo v Bratislavskom a najmenej v Banskobystrickom kraji.
- Bratislavský kraj – 3 716, čo je 45,6 percenta
- Trnavský kraj – 801, čo je 9,8 %
- Trenčiansky kraj – 527, čo je 6,5 %
- Nitriansky kraj – 546, čo je 6,7 %
- Žilinský kraj – 940, čo je 11,5 %
- Banskobystrický kraj – 402, čo je 4,9 %
- Prešovský kraj – 465, čo je 5,7 %
- Košický kraj – 747, čo je 9,2 %
Zdroj: ÚIPŠ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári