PREŠOV. Nástenné maľby sú namaľované technikou secco fresco. Táto technika je pre tento kostol typická.
„Ide vlastne o to, že na vyschnutej omietke natretej vápennou farbou je zobrazený motív. Tieto maľby vznikli v čase reformácie v 16. storočí. Sú symbolom toho, že obrad by mali viesť ľudia, ktorí sú na to pre svoje vzdelanie vhodní,“ uviedol vedúci reštaurátorského tímu Ján Sikoriak z ateliéru reštaurovania nástenných malieb Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.
S prácami mu pomáhajú dvaja študenti, Táňa Šlézová (25) z Vysokého Mýta v Čechách a Martin Májek (26) z Bratislavy. „Pracujeme tu už štyri týždne, no vidím to tak ešte na ďalšie dva,“ povedala T. Šlézová.
Ide o renesančné fresky na víťaznom oblúku. „Zaujímavosťou je, že celý kostol je pomerne často zdobený týmito dvomi starozákonnými prororokmi. Aj na hlavnom oltári v arche sú dve ich sochy a i na bočnom, neskororenesančnom oltári sú zobrazení,“ povedal M. Májek.
Maľbu objavili pred 60 rokmi
Maľby vraj v chráme vznikli v časoch, keď prešiel do rúk evanjelikov.
„Je to pre nich typické,“ povedala reštaurátorka. Maľbu objavili v 50. rokoch minulého storočia. „Dovtedy bola freska zakrytá vrstvou farby. Zrejme nevyhovovala dobovým trendom,“ povedal Májek. Maľby museli najprv očistiť. „Upevnili sme časti, ktoré boli uvoľnené. Až v poslednej fáze budeme opäť retušovať,“ dodal Májek.
Reštaurátori. Maľbám dávajú nový život.
Foto: čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári