Prináša so sebou však aj riziká, na ktoré upozorňuje polícia, ale aj skúsení stopári.
PREŠOV. Stopovanie je populárne najmä u mladšej generácii. Stále je však spojené s určitým rizikom a má aj legislatívne obmedzenia.
Podľa Daniela Džobanika z Krajského riaditeľstva PZ Prešov samotný zákon o cestnej premávke neustanovuje pravidlá a povinnosti autostopu.
Stopár je považovaný za chodca a musí dodržiavať rovnaké pravidlá. Platí, že „chodec je pri použití cesty povinný chodiť po ľavej krajnici, resp. pri ľavom okraji vozovky“.
V opačnom prípade mu hrozí sankcia za dopravný priestupok. Taktiež platí zákaz stopovania na diaľniciach a rýchlostných cestách. Chodci tam totiž nemajú čo robiť.
Na diaľnici nestopujte
Dôležité je aj dodržiavanie pravidiel zo strany vodiča. Nemôže zastaviť hocikde.
„Za prípadnú ujmu na zdraví alebo na majetku stopára pribratého do vozidla v prípade dopravnej nehody zodpovedá osoba, ktorá dopravnú nehodu zavinila,“ prízvukuje Džobanik.
„Stopovanie považujem za bezpečné, ale vždy závisí od ľudí, ako to berú. Osobne som s tým problém nemal,“ povedal pre Korzár skúsený stopár Peter Valenčin (28).
Prešovčan prešiel autostopom viacero kontinentov. Taktiež poukázal na chyby, ktoré robia začínajúci stopári.
„Nestoja na dobrých miestach, nemajú dobré nápisy na tabuľkách. Idú na diaľnicu, čo sa nesmie, namiesto toho, aby stáli na pumpách a odpočívadlách,“ konštatoval.
Vodiči sú opatrní
Paradoxne, pri stopovaní platí nepriama úmera: Čím chudobnejšia krajina, tým ľahšie sa stopuje. Hovoria to viacerí scestovaní stopári a P. Valenčin tento fakt potvrdzuje. Slovensko sa v tomto smere radí k vyspelej Európe.
„Tu sa stopuje dosť ťažko, ale dá sa. Na východ a na juh Európy sú vodiči voči stopárom otvorenejší.“
Aj Valenčinovi zvykne trvať minimálne hodinu, kým sa „vymotá“ z Prešova. „Ľudia sú opatrní a konzervatívni.“
Toto leto sa skúsený stopár venuje práci, autostopom chce ísť „len“ do Španielska, na budúci rok sa však chystá prejsť Rusko.
Existuje aj internetové stopovanie, keď si ľudia cez webstránky či skupiny na sociálnych sieťach vopred dohodujú stopy. Často za peniaze.
Podľa Valenčina je to len druh prepravy, nie stopovanie v pravom slova zmysle.
„Keď človek ide na taký výlet stopom, tak sa netreba ponáhľať. Čas je najväčšou devízou. To je klasické stopovanie,“ dodal.
Brať či nebrať
Vodiči majú k stopovaniu rozličný postoj. Niektorí majú obavy a stopárov neberú, iným neprekážajú. Fanúšikom stopárov je prešovský spevák a dramaturg Zachariáš Hubáček, ktorý nemá problém zobrať stopára.
„Je to super pomoc. Keď som bol študent, bežne som takto cestoval. Je to skvelý spôsob ako spoznať nových ľudí. Ak vám stopne niekto zo zahraničia, posunú sa určité jazykové a národnostné bariéry. Držím stopárom palce.“
Rezervovanejší postoj k stopovaniu má Prešovčanka Janette Haviarová.
„Neberiem stopárov. Doba je zlá a nechcem zaplniť štatistiku čiernej kroniky,“ hovorí vodička, ktorá si v mladosti autostop vyskúšala.
„Bola to mladosť - pochabosť. Viem, že sa vraví, že dobro treba dobrom oplácať, ale vekom rastie opatrnosť a chcem sa dožiť synovej svadby,“ s úsmevom dodáva.
Zistili sme
Polícia radí stopárom
- Opatrnosti nikdy nie je dosť, tvrdí polícia. Preto prináša stopárom, ale aj vodičom základné rady.
- Autostop si vopred dobre zvážte, ak je to možné cestujte radšej vlakom, autobusom alebo autom so známymi.
- Stopujte minimálne vo dvojici, znižuje to riziko.
- Stopujte na bezpečných miestach, aby vodič zastavením vozidla neobmedzoval premávku (nie na diaľniciach, ani na neprehľadných úsekoch cesty).
- Praktické je mať cieľové mesto napísané na tabuľke.
- Ak niekto zastaví, dobre si zapamätajte informácie o vozidle a venujte od prvej chvíle naozaj dôslednú pozornosť vodičovi, jeho vzhľadu a správaniu, ako aj jeho prípadným spolucestujúcim.
- Ak je to možné, sadnite si na zadné sedadlo, aby ste mali dostatočný odstup a prehľad o vodičovi a v prípade nevhodného správania mohli včas opustiť vozidlo. Pri pokuse o násilie sa snažte situáciu riešiť (ak je to možné) útekom na frekventované miesto. Je vhodné mať pri sebe vždy niečo, čo zintenzívni vašu obranu (napr. ochranné spreje).
- Podľa možnosti vyvarujte sa autostopu po zotmení. Vodičom, ktorým s miernou úpravou nie sú na škodu vyššie uvedené rady, nemožno zabrániť v ich vôli vziať k sebe stopárov, ale mali by byť v takom prípade, ak sa rozhodnú k sebe na cestu vziať neznámych spoločníkov, veľmi ostražití a pozorní, nie menej ako samotní stopári. Rovnako nezabúdať na určitú zodpovednosť za takýchto neznámych spolucestujúcich.
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári