Ďalšie stroje smerujú hlavne na európsky trh.
PREŠOV. Z prešovskej strojárskej firmy Tomark vyvezú v tomto roku do Číny 50 kusov ultraľahkých lietadiel typu Viper SD-4.
Prvé štyri kusy exportovali už v máji, ďalšie dve zásielky odišli do Číny v júli. Vývoz sa uskutočňuje vždy po štyri kusy lietadiel, ide o množstvo, ktoré sa zmestí v rozloženom stave do jedného kontajneru. Montujú sa na mieste dodávky.
Ako maličký Boeing
Pre agentúru SITA to povedal generálny riaditeľ firmy Tomark Daniel Tomko starší. Stroje sa vyrábajú s digitálnou zobrazovacou technikou, ale sú v nich zabudované aj analógové prístroje.
"Sú vo veľmi dobrej letovej výbave. Je to taký maličký Boeing. Lietajú okolo 200 kilometrov za hodinu. Určené sú pre dvoch pasažierov," doplnil podrobnosti Tomko.
Lietať na nich budú predovšetkým športoví a turistickí piloti, poslúžia podnikateľom na kratšie trasy do tisíc kilometrov a sú vhodné pre letecké školy na výcvik začínajúcich
Prešovský výrobca exportoval svoje lietadla v poslednom čase aj do Švédska, Nórska a Nemecka. Lietadlá z Tomarku lietajú prakticky po celej Európe, ale tiež v USA či v Angole.
S vývojom malých lietadiel tu začali pred ôsmimi rokmi, popri výrobe rámov na kamióny, tlakových nádrží, konštrukcií žeriavov a strojárskych výrobkov na zákazku.
Prvé lietadlo vyrobili v roku 2006 a podľa vyjadrenia Tomka, išlo viac-menej iba o potešenie zopár nadšencov pre lietanie.
Doteraz skonštruovali niekoľko verzií Viperov. Stroj pre dve osoby váži okolo 300 kilogramov, hlavným konštrukčným materiálom je superdural.
Konštruktéri firmy sa pustili aj do vývoja dvojmiestneho vrtuľníka, na ktorom robia momentálne rotačné skúšky. Lietať s vrtuľníkom plánujú ešte tohto leta.
Prežili aj ťažké roky
Spoločnosť Tomark, s.r.o. vznikla v roku 1995. Má za sebou aj ťažké roky, kedy počas krízy prepustili takmer všetkých zamestnancov.
Už rok po útlme razantne rozbehli výrobu za pomoci tradičných partnerov hlavne z Nemecka.
Preto si mohli dovoliť prijať späť všetkých zamestnancov, ktorí o to ešte mali záujem.
Vo firme pracuje približne 200 kmeňových zamestnancov, spoločnosť má aj zmluvných dodávateľov z radov živnostníkov.
Tomko uviedol, že krízu prežili vďaka moderným technológiám. Firma pravidelne ročne investovala okolo 1,5 mil. eur hlavne do zváračských a deliacich technológií.
V tomto roku si naplánovali investície vo výške 1,8 mil. eur, hlavne do nového robotizovaného pracoviska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári