Sochárske sympózium Práci česť! sa každým rokom rozrastá. „Družná“ akcia prešovských umelcov má už medzinárodný rozmer. Sochársku prípravku skúšajú i deti.
PREŠOV. Partia okolo Michala Kačmára organizuje v týchto dňoch piate sochárske sympózium Práci česť!
Vyše dve desiatky mladých umelcov tvorí v Prešove počas týždňa rôzne sochárske diela z kameňa, kovu i dreva. Pracujú s dlátami, kladivami, sekerami, brúskami, no nechýba ani zbíjačka.
„Cítim sa tu príjemne. Bola som tu aj po minulé roky, ale len ako pozorovateľ. Teraz som prišla na celý týždeň,“ povedala tridsaťročná Prešovčanka Henrieta Košalová, ktorá si chcela vyskúšať prácu s prírodným materiálom.
Berie to ako hobby, v „civile“ je tanečno-pohybovou terapeutkou. Zastihli sme ju pri spracovávaní čerešňového dreva.
„Ešte nie som úplne rozhodnutá, čo to bude. Buď misa na ovocie, alebo kvetináč.“
Prešovský výtvarník Jozef Poník je stálicou sympózia. Nechýbal na žiadnom ročníku. Teraz sa moril s kameňom.
„Každému to pripomína Budhu, tak je to Budha. Za týždeň to zvládnem, už som v polovici,“ povedal nám.
Pridali sa aj deti
Okrem umelcov, ktorí prišli na celý týždeň, prichádzajú za Kalváriu aj zvedavci, ktorí si to chcú vyskúšať. Denne je ich okolo desať a nechýbajú ani deti.
V „sochárskej prípravke“ môžu tvoriť dielka na odlievané sadrové bloky, tváriace sa ako kameň. Pre dospelých je k dispozícii aj drevo.
„Spravil som také pekné písmenko S. Trochu sa mi potom zbúralo,“ ukázal nám svoj výtvor šesťročný Tomáš Ryník, ktorý aj doma rád maľuje a modeluje.
Malý majster. Prácu so sadrou skúsil aj šesťročný Tomáš.
Uchovávajú pôvodný duch
„Na piatom ročníku sochárskeho sympózia Práci česť! je 21 umelcov z celého Slovenska. Jeden chalan je z Česka, teda prvý rok máme medzinárodné zastúpenie,“ povedal organizátor Michal Kačmár.
Snaží sa uchovať „duch partie“ tohto sympózia: „Stále je to o úzkej komunite ľudí, hoci z celého Slovenska. Prakticky všetci sa poznajú, prípadne sa spoznajú tu. Každý rok príde niekto nový, väčšinou sa zvyknú ľudia vrátiť.“
Kačmár očakáva, že výsledkom sympózia bude okolo 15 sôch, plastík, skulptúr, inštalácií.
Niektorí pracujú na spoločných dielach. Aj on sám robí spolu s Maťom Gregom z Bardejova a Pavlom Meszárošom z Košíc veľký husľový pražec z tri a pol metrového topoľa.
Sochy ostanú dva mesiace na terajšom mieste, potom budú premiestnené do parku Mestská oáza, do lanového centra (kde už sú práce z minulých ročníkov), prípadne k domovu sociálnych služieb v Sabinove.
„Teším sa na všetky sochy. Každý z týchto ľudí je špecifické indivíduum, osobnostne i v tvorbe, každý ten materiál pojme po svojom,“ podotkol.
Henrieta Košalová najprv bola len pozorovateľkou, teraz sa zúčastňuje aktívne.
Krása klasického remesla
Prečo sa akcia volá Práci česť? „Chceli sme zdôrazniť krásu manuálnej práce, klasického remesla, pripomenúť mladým ľuďom, že niekedy bolo bežné, že človek vzal kladivo, sekáč a robí. Dnes chce každý umelec robiť len s fotoaparátom a za počítačom,“ uviedol organizátor, ktorý musí účastníkov akcie i zasýtiť.
Myslel aj na to. „Stále sa varí jedno spoločné jedlo denne, máme na to človeka v kuchyni, plus je k dispozícii gril.“ Okrem toho je pre účastníkov, po náročnom dni, každý večer pripravený aj kultúrny program.
Aj zbíjačku potrebujú umelci.
Michal Kačmár, hlavný organizátor sympózia.
Dvaja mladí umelci Maťo Grega (vľavo) a Pavol Meszároš.
Foto k článku: Michal Frank
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári