Ak sa chce imobilný pacient vo svidníckej nemocnici dostať do konkrétnej ambulancie, musí absolvovať trasu plnú bariér. V jej budovách podľa vozičkárov chýba aj bezbariérový prístup k toaletám. Kvôli úzkym vchodom sú pre telesne znevýhodnených pacientov nedostupné.
SVIDNÍK. Nemocnica s poliklinikou arm. generála L. Svobodu vo Svidníku je spádovou nemocnicou. Podľa imobilných pacientov sú jej budovy plné bariér.
Vladislav Kačmár zo Stročína (okres Svidník) je na vozíku 15 rokov. Problémom sú podľa neho hlavne úzke dvere na toaletách.
„Prah sa dá zvládnuť, ale čo sa týka šírky dverí, tak s vozíkom so šírkou 70 centimetrov je cez 60–centimetrový otvor prejsť nemožné. Aj ťažko chodiaci pacient potrebuje prejsť na toaletu na vozíčku. Jedinou možnosťou je použiť vozík, ktorý má menšiu šírku. Prekážkou je ale i úzky priestor na toaletách, kde nie je možnosť otočiť sa,“ hovorí V. Kačmár.
Dostatočný prístup pre vozičkára predpokladá šírku dverí minimálne 80 až 90 centimetrov. Jedna bezbariérovo prispôsobená toaleta by podľa neho mohla vystačiť na každom poschodí budovy.
(Ne)dostupné ambulancie
Bariérou sú podľa Kačmára aj schody k stomatologickým či k niektorým ďalším ambulanciám, kde chýba schodisková plošina. Jediným prístupom ostáva strmé schodisko. Komplikovaný je vraj aj prístup do niektorých budov nemocnice.
„Je to trošku taká naša diagnóza na Slovensku. Zabúda sa na nás aj pri rekonštrukciách budov úradov či iných inštitúcií. Kompetentní by sa nad tým mali zamyslieť zvlášť v zariadeniach, akými sú nemocnice, kde sa ľudia s hendikepom pohybujú často,“ dodal.
Rekonštrukcie a modernizácie nemocníc, ktoré patria do siete nemocníc Svet zdravia, sú podľa hovorkyne Zuzany Gajdošíkovej, uskutočňované koncepčne. Financie pre riešenie bezbariérových vstupov k toaletám v nemocnici vo Svidníku boli podľa nej vyčlenené.
„Pre Nemocnicu arm. generála L. Svobodu Svidník, n. o., boli vyčlenené finančné prostriedky aj na rekonštrukciu a modernizáciu verejných toaliet nachádzajúcich sa v jej priestoroch. Prioritne sa tento rok budú rekonštruovať toalety vo vstupnej hale tak, aby boli prístupné aj pre imobilných pacientov,“ uviedla Z. Gajdošíková.
Riešiť chcú i ambulancie a prístupovú cestu
Stomatologické ambulancie v priestoroch svidníckej nemocnice patria podľa Gajdošíkovej medzi neštátne zariadenia, nemocnica je s nimi v nájomnom vzťahu.
„Určite chceme riešiť aj tieto prístupy a veríme, že spolu s prevádzkovateľmi týchto ambulancií nájdeme vhodné riešenie na vytvorenie bezbariérových podmienok.“
Prístupy, príjazdové vstupy a chodníky sú podľa hovorkyne udržiavané nepretržite.
„Stav ciest ako aj chodníkov je pravidelne monitorovaný a priebežne opravovaný, aby bola zabezpečená predovšetkým bezpečnosť pacienta i návštevníka a následne jeho bezproblémový prechod v hlavnom monobloku, ktorý je vybavený dostatočným počtom výťahov.“
K budúcim cieľom v areáli nemocnice patrí podľa Gajdošíkovej zriadenie príjazdovej cesty od nákupného centra a s tým súvisiaca úprava komunikácií.
Stanovisko
SZTP: Ukážková bezbariérovosť sa vypichnúť nedá
Slovenský zväz telesne postihnutých (SZTP) hodnotí bezbariérový prístup v slovenských nemocniciach tak na 50 percent. Najčastejšími problémami, s ktorými sa imobilní občania stretávajú, sú vstupy do budov, nevhodné otváranie dverí, šírka vchodov a najmä nevyhovujúce toalety.
„Sú zdravotnícke zariadenia, ktoré vytvárajú bezbariérové prostredie. Ide hlavne o polikliniky, ktoré si riešia vstupy do budov či toaliet. Na druhej strane sú aj zariadenia, ktoré k tomu nepristúpili. Nedá sa vypichnúť ukážkové, pretože vždy sa nájde niečo, čo nezodpovedá vytváraniu bezbariérového prostredia a dodržiavaniu predpísaných noriem,“ hovorí predsedníčka SZTP Monika Vrábľová.
Zákon ukladá pri výstavbe a rekonštrukciách budov vytvárať bezbariérový prístup a dodržiavanie predpísaných noriem. Podľa SZTP sú dôležité konzultácie technických riešení hlavne starých budov. „Nie vždy dobrý úmysel splní to, čo sa od neho očakáva. Odporúčame konzultáciu pri konkrétnych návrhoch technických riešení. Sme ochotní sami pomáhať v teréne pri praktickom testovaní navrhovaných zmien.“
SZTP robí monitoring bezbariérovosti budov aj cez projekty Úradu vlády. „V rokoch 2010 a 2011 sme monitorovali hlavne väčšie mestá. V pláne máme aj menšie mestá, akými sú Bardejov, Svidník či Humenné. Venujeme sa tomu v rámci svojich finančných možností. Monitoring robia naši členovia, ktorí sú sami imobilní a využívajú mechanický či elektrický vozík,“ dodala M. Vrábľová.
iv
Zistili sme
Bardejovská nemocnica: Stav zatiaľ nie je ideálny
Hlavné budovy Nemocnice sv. Jakuba v Bardejove majú podľa jej vedenia vyriešený bezbariérový prístup. V troch pavilónoch majú podľa riaditeľa Mariána Petka imobilní pacienti samostatné bezbariérové toalety s príslušným označením. „V hlavnom monobloku, kde je gro poskytovania zdravotnej starostlivosti, je samostatná bezbariérová toaleta na prízemí budovy. V novom pavilóne ambulancií je rovnako samostatné bezbariérové WC, rovnako aj v pavilóne LDCH je samostatná toaleta s bezbariérovým prístupom,“ uviedol M. Petko.
Bezbariérové toalety chýbajú na niektorých lôžkových oddeleniach. „Stav je lepší, ako bol pred desiatimi rokmi, ale zatiaľ ho nepovažujeme za ideálny. Plánujeme to postupne riešiť tak, aby bolo bezbariérové WC na každom oddelení i na lôžkových oddeleniach. Pri každej novej rekonštrukcii je to jedným z bodov, na ktoré myslíme,“ dodal Petko.
V novembri plánujú sprístupniť zrekonštruované priestory lekárne a ambulantnej časti, kde má podľa Petka byť vyriešený aj bezbariérový prístup.
iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári