PREŠOV. Poslanci na poslednom zastupiteľstve odhlasovali, že na tri mesiace zmrazia plat primátora na zákonné minimum, čo je 2 568 eur (teraz 3 340 eur).
Návrh predložila Andrea Turčanová (KDH) s tým, že by to mala byť sankcia za to, k akým záverom dospel Najvyšší kontrolný úrad. Ten v súvislosti s hospodárením konštatoval porušenie viacerých zákonov.
Primátor Pavel Hagyari (nez.) však uznesenie vetoval. Nevidí dôvod na taký postoj zo strany poslancov.
Podľa neho je uznesenie poslancov v rozpore so zákonom o právnom postavení a platových pomeroch starostov a primátorov.
Nepáči sa mu formulácia
Dôvodom, prečo nepodpísal uznesenie, je podľa Hagyariho tiež nepresná a právne nelogická formulácia.
„Mrzí ma, že toto rozhodnutie padlo za mojej neprítomnosti, bez riadneho vysvetlenia. Nejde o žiadne závažné porušenia, ale o nedostatky, ktoré nespôsobili žiadnu ujmu mestu,“ reagoval Pavel Hagyari.
Zdôraznil tiež, že s niektorými závermi NKÚ sa ani niektorí odborníci a právnici na úrade nestotožnili.
„Také nedostatky sa vyskytujú pri každej kontrole vo všetkých mestách. Spôsobuje ich buď nejasná legislatíva, prípadne nepozornosť odborného pracovníka. Podľa mňa je v rozpore so slušnosťou a morálkou, ak je takáto chyba následne pripísaná primátorovi,“ konštatoval primátor.
Podľa neho tu ide iba o „politickú odplatu pravice za odvolanie ich členov z mestskej rady aj pre nevymenovanie do predstavenstva v mestskej firme“.
Zvolal rokovanie a neprišiel
Primátor na rokovaní mestského zastupiteľstva, ktoré sám zvolal, chýbal z vlastného rozhodnutia.
Naplánoval si vtedy služobnú cestu. Poslanci očakávali, že im závery NKÚ vysvetlí, aj ho k tomu vyzvali.
„Podľa zákona o obecnom zriadení za činnosť úradu zodpovedá primátor a zastupiteľstvo má jediný personálny dosah na primátora taký, že mu môže určovať plat. Nešlo tu o žiadny akt pomsty, ale ak niekto robí chyby, mal by prijať aj trest. V tomto prípade zníženie platu na tri mesiace,“ reagoval na vyjadrenia primátora Richard Drutarovský (SaS).
Poznamenal, že ak kontrolóri zistili pochybenia v toľkých zákonoch, bolo by pre poslancov hanbou, keby nič neurobili a tvárili sa, že mesto hospodári dobre, neporušuje súťažné podmienky, obchodný zákonník, rozpočtovú disciplínu a podobne.
„Opakujem, nejde o žiadnu pomstu, veď za uznesenie hlasovala väčšina poslancov,“ dodal Drutarovský.
Za zmrazenie Hagyariho platu hlasovalo 15 z 22 prítomných poslancov.
Fakty
Čo primátorovi vyčítali
Zo správy NKÚ vyplynulo, že mesto pri hospodárení v roku 2012 porušilo minimálne 5 zákonov.
Na pochybenia úradu vyplývajúce z kontroly NKÚ upozornil aj hlavný kontrolór Alexander Ernst. „Primátor prijímal napríklad rozpočtové opatrenia, na ktoré nemal oprávnenie. Svojvoľne dával zálohy firmám a prijímal aj také záväzky, ktoré neboli kryté rozpočtom. Bola tiež daná dotácia v rozpore s verejnou obchodnou súťažou,“ konkretizoval niektoré fakty Ernst.
Poslanec Michal Kaliňák (Smer) navrhol uznesenie, ktorým poslanci zaviazali primátora a úrad predložiť detailnejšiu správu o záveroch kontroly, a to v septembri 2013. „Úrad vedie právnik a pritom došlo k porušeniu toľkých zákonov. Cíti za to vôbec radnica a vedúci mestského majetku zodpovednosť?“ pýtal sa na zastupiteľstve Kaliňák. Odpoveď však vtedy nedostal.
Richard Drutarovský (SaS) zase upozornil na konštatovanie NKÚ o tom, že primátor pri nájomnej zmluve na zimný štadión porušil nielen súťažné podmienky, ale aj Obchodný zákonník. Zmluvu s nájomcom podpísal bez súhlasu poslancov a súťažné podmienky menil po súťaži. Majetok mesta prenajal za 1 euro a ešte sa aj zaviazal, že mesto bude mládežnícky šport dotovať.
Toto boli dôvody, pre ktoré Andrea Turčanová (KDH) podala návrh na zmrazenie platu.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári