Lesné hospodárstvo vo Veľkom Šariši je v strate. Poslanec Krochmaľ tvrdí, že sa v lesoch šafári, mesto dostalo pokutu z lesného úradu. Druhá strana to považuje za poslancov osobný spor a tvrdí, že problémy s kalamitou len zdedila.
VEĽKÝ ŠARIŠ. Obvodný lesný úrad v Prešove udelil mestu Veľký Šariš (okres Prešov) pokutu vo výške 5 500 eur. Uložil mu pripraviť opatrenia na odstránenie nedostatkov, ktoré vznikli z nedostatočného spracovania kalamity ešte z roku 2009.
Na hospodárenie v mestských lesoch poukázal už pred časom mestský poslanec Štefan Krochmaľ (SDKÚ-DS).
„V roku 2009 bola veterná kalamita. Preto som v roku 2011 poukazoval na to, že zákon hovorí, že kalamita musí byť do pol roka od jej vzniku spracovaná. My sme mali skoro trojročnú kalamitu, s ktorou sa nerobilo, prípadne sa robilo veľmi pomaly,“ vraví Š. Krochmaľ, ktorého zarazilo, že kým v minulosti vykazovali veľkošarišské lesy zisk, posledné dva roky vykázali stratu.
Zmizli desaťtisíce eur?
Tvrdí, že ide o nehospodárne nakladanie s majetkom mesta.
„Všetko drevo sa predávalo ako vláknina, kde na tom mesto veľa strácalo. Tým, že sa nechalo dlho stáť, sa znehodnotilo. Máme na fotografiách zdokumentované, že guľatinu sme predávali ako vlákninu,“ tvrdí poslanec, podľa ktorého mesto predávalo vlákninu za 34 eur za tonu, kým guľatina sa predáva za dvojnásobok.
Podľa jeho zistení sa totiž okrem kalamitného dreva predávali aj čerstvo vyťažené svieže buky: „Na tom mesto veľa stratilo, lebo sa vytvárali plochy väčšie ako v skutočnosti vznikli veternou kalamitou.“
Z jeho iniciatívy sa v lesoch konala aj kontrola. Ako hovorí, len na dubovej kalamite vznikla škoda 22 450 eur.
„Podľa podkladov, ktoré nám dali z mesta, sme cez priemernú objemovosť zistili, že v porastoch s bukovou kalamitou chýba 800 kubíkov dreva,“ dopĺňa poslanec.
Ďalej majú mestu podľa jeho slov vzniknúť náklady na zalesnenie po borovicovej kalamite vo výške 14-tisíc eur. Tieto čísla považuje za podstatnejšie než pokutu z lesného úradu.
Čo bude ďalej? „Pán primátor tvrdil, že sa vyjadrí po tom, ako príde výsledok z kontroly. Takže počkáme na jeho vyjadrenia a určite to nenechám tak. Chcem, aby sa to doriešilo. Mesto má finančné problémy, nemá peniaze, a myslím si, že ich vie investovať lepšie, než do lesa, ktorý vykazuje stratu,“ dodáva Š. Krochmaľ.
Odvolajú sa
Lesy vo Veľkom Šariši obhospodarovala mestská spoločnosť Podnikateľská činnosť, momentálne patria pod Technické služby (TS).
„Chcem dať veci do poriadku,“ hovorí nový riaditeľ TS Miloš Urban, ktorý potvrdil, že voči pokute sa odvolajú.
Potvrdil, že úrad dal za pravdu výsledkom poslaneckej kontroly, lebo „kalamita nebola úplne zlikvidovaná“. Či vyvodí aj personálne dôsledky, ešte nevie. Celú vec predloží škodovej komisii.
Hospodár: Rozhodovalo minulé vedenie
Lesným hospodárom vo Veľkom Šariši je Marek Žilka. Za neskorú likvidáciu kalamity necíti zodpovednosť: „Nebol som kompetentný. Nemohol som ani riadiť, ani do toho vstupovať. Štatutárnym zástupcom organizácie bol Marcel Kurty, štatutárom mesta vtedajší primátor Róbert Oros, odborným lesným hospodárom nebohý František Gerlašinský.“
Podľa Žilku po kalamite informoval odborný lesný hospodár radnicu, čo sa stalo a aké hrozia sankcie.
Spracovaná mala byť do konca roka, čo sa nestalo. Keďže podľa jeho slov práce ani nezačali, nemohli žiadať úrad o predĺženie lehoty.
Tvrdenia, že sa predávala guľatina za cenu vlákniny, označuje za nepravdivé: „Komisia bola pozrieť na sviežu bukovú guľatinu, ako ju nazval, preukázalo sa, že bola zaparená a nedala sa predať ako guľatina, len ako vláknina.“
Zdôrazňuje, že bukové drevo sa pri 30 stupňoch rýchlo zaparí a nedá sa predať ako zdravé drevo.
Celú vec považuje za osobný spor s poslancom Krochmaľom, ktorý nesúvisí s hospodárením v mestských lesoch.
Žilka hovorí, že upovedomil poslancov o probléme s kalamitou. Potvrdil, že kontrola vytkla práve tieto veci - nespracovanie bukovej a borovicovej kalamity a v jednom z lesných porastov prekročenie ťažby dreva o 29 kubíkov.
„Všetci sme vedeli, že pred tromi, štyrmi rokmi sa malo niečo spraviť a nespravilo sa,“ hovorí lesný hospodár a dodáva, že „momentálne už je kalamita spracovaná“.
Exprimátor: Vyhovárajú sa
Na čele mesta stál v čase kalamity Róbert Oros (SDKÚ-DS), dnes poslanec zastupiteľstva. „Stále sa vyhovárajú na čosi, čo sami neurobili. Chýbajú kubíky dreva, divne sa hospodári,“ vraví R. Oros.
Pripúšťa, že odstraňovanie kalamity sa začalo pomaly. „V tom čase bola kríza v predaji dreva. Časť kalamity sme riešili, ale pomaly,“ vraví exprimátor a dodáva, že mesto mohlo žiadať o predĺženie harmonogramu.
Primátor: Krochmaľ zveličuje
Terajší primátor Mikuláš Drab (nez.) má opačný názor: „Je to za staré hriechy,“ odôvodňuje pokutu s tým, že prípadom sa zaoberá a chystá sa odvolanie. Ak bude neúspešné, „budú platiť Technické služby, lebo oni obhospodarujú lesy“. Celá kauza mu pripadá ako snaha položiť mesto na kolená.
K podozreniam, že sa v lesoch zle hospodárilo a predávalo zdravé drevo za cenu kalamitného, povedal: „Tvrdiť je jedna vec, dokázať druhá. Existujú predsa objednávky a faktúry, je tu hlavný kontrolór, v účtovníctve by to bolo vidieť, poslanci majú v mestskej spoločnosti svojho štatutára.“ Poslanec Krochmaľ podľa neho zveličuje a odporúča mu, aby si vstúpil do svedomia.
„Máme lesný hospodársky plán, ktorý sme ani nestihli plniť. Odkedy som primátor, riešime len kalamitu,“ dodáva primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári