Dovolenka v sedle motorky, poznávanie unikátnych miest, neskôr pohoda pri Čiernom mori, ich ani tento rok nesklamala.
SVIDNÍK. Partia motorkárov sa rozhodla zopakovať si vlaňajší poznávací motovýlet v Rumunsku. Počas desiatich dní tu toto leto najazdili takmer 3-tisíc kilometrov.
K zostave Milan Najdúch, Slavo Surdeník, Jozef Maša sa pridali Vlado Želizňák a Ivan Labun.
„Najprv som sa obával tejto dlhej cesty, ale nakoniec všetko prebehlo bez väčších problémov. Bol to pre mňa úžasný zážitok a som rád, že som mohol byť súčasťou skvelej partie. V Rumunsku ma uchvátila nedotknutá príroda, ale aj ľudia, ktorí boli ochotní pomôcť v akejkoľvek situácii,“ reagoval Ivan Labun.
Rumunsko, ktoré je jedným z najmladších členov Európskej únie, zostáva pre mnohých periférne miesto s pretrvávajúcimi predsudkami o chudobnej postsocialistickej krajine.
„Vôbec nie sú na mieste. V poslednej dobe ide táto krajina rýchlym tempom dopredu a rozhodne stiera všetko to, čím zaostávala. Vládnu v nás predsudky z minulých období. Krajina je plná kontrastov, ale rozhodne stojí za návštevu. Veľkým lákadlom sú najmä nízke ceny, zlepšujúca sa kvalita služieb a samozrejme prírodné krásy,“ povedal Labun.
Nedotknutá príroda s jedinečnými lokalitami
Prvým veľkým cieľom svidníckych motorkárov bolo najvyššie pohorie južných Karpát Fagaraš.
„Táto cesta je známa pod menom Transfagarašská. Jej dĺžka je 95 km a má 28 mostov, 550 mostíkov a tunel s dĺžkou 888 metrov, ktorý je vo výške cez 2-tisíc metrov nad morom. Je to novšia cesta a na rumunské pomery dobre udržiavaná. Má však značné stúpanie. Krásne bukové a vyššie už len ihličnaté lesy sa tiahnu až k stanici lanovky Bilea Cascada vo výške cez 1200 metrov,“ priblížil Labun.
Príroda rumunských Karpát je podľa neho takmer nedotknutá. Navštíviť tu možno bahenné sopky, celoročne zasneženú jaskyňu, vodopády, ponorné hrady i kaňony.
Turisticky najnavštevovanejšou oblasťou Rumunska ostáva čiernomorské pobrežie.
Turisti vyhľadávajú aj bývalé rybárske osady
Hlavným cieľom motorkárov bolo prímorské stredisko Costinesti, ktoré sa nachádza 25 kilometrov od hraníc s Bulharskom.
„Prímorské letoviská s hotelovými komplexmi ako Mamaia, Costinesti a Jupiter, ktoré sú v letných mesiacoch preľudnené. Pre nekonformných turistov sú vhodnejšie bývalé rybárske osady Doi Mai či kultová Vama Veche. Centrom je najväčší prístav krajiny Constanta s byzantskou atmosférou,“ priblížil Labun.
Svidníčana už teraz plánujú cieľ a termín svojej ďalšej cesty. Ďalšie leto vraj pripadá do úvahy náš východný sused Ukrajina.
Krajina kontrastov. Od vrcholov Karpát po čiernomorské letoviská vie prekvapiť unikátnymi miestami.
M. Najdúch a I. Labun. Motorkári navštívili v Rumunsku historické pamiatky i prírodné zázraky.
Čierne more. Rumunské pobrežie ponúka veľa zaujímavých scenérií.
Foto: il
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári