Pred 300 rokmi by sme sa ocitli na kráľovskom hrade. V centre makovického panstva, ktorému podliehalo 114 obcí z okolia Bardejova, Svidníka a Stropkova. Ešte pred štyrmi rokmi by sme však uprostred chátrajúcej zrúcaniny spiaceho hradu len ťažko hľadali cestu cez zarastené nádvoria. Dnes stojíme na hrade, ktorý žije. Zobudili ho dobrovoľníci z občianskeho Združenia na záchranu Zborovského hradu.
ZBOROV. V roku 1684 bol hrad zničený a až do roku 2010 chátral.
„Odvtedy robíme aktivity na jeho záchranu. Pred štyrmi rokmi sme založili naše občianske združenie. Rok 2013 je už štvrtá sezóna, počas ktorej pokračujeme v murovaní a opravách najviac poškodených častí hradu,“ vysvetlil Vladímír Kaminský, predseda združenia.
Na začiatku obnovy hradu dobrovoľníci hrad vyčistili. Odstránili všetky stromy, kríky a burinu, ktoré rástli na hrade, v blízkosti múrov a hradieb, na hromady skladali stovky kameňov.
V roku 2010 začali opravovať vstupnú bránu, oporné piliere, obnovovať hradby a delovú baštu. Postupne opravili polygonálnu baštu, ktorú zakryli strechou. V minulom roku domurovali tzv. múr nárekov - hradobný múr v treťom predbrání na ľavej strane.
„Tento rok sme vykopali základy spadnutého hradobného múra v tej istej polohe na pravej strane. Náš plán je zachrániť tie hradby, bašty a objekty, ktoré sú staticky narušené a mohli by spadnúť. Okrem toho sa snažíme postupne hrad uzatvárať. V tejto sezóne opravujeme západnú palácovú baštu, korunu juhovýchodnej bránovej veže, hospodársku budovu pri polygonálnej bašte, a severovýchodný palácový múr,“ priblížil rekonštrukciu hradu Kaminský.
Vzniká pôvodná podoba hradu
Zborovský hrad je národná kultúrna pamiatka. Spolupráca s pamiatkarmi prebieha prakticky od samého začiatku. Robí sa historicko-architektonický aj archeologický výskum. Aktivisti spolupracujú aj s geodetmi a statikmi, na výbornej úrovni je podľa Kaminského aj spolupráca s obcou Zborov.
„Presnú podobu hradu nepoznáme. Veľmi nám pomáha štúdium historických inventárnych súpisov, s ktorými nám pomáha mladý maďarský historik Andráš Szabó. V rámci svojho archívneho výskumu sa mu podarilo dohľadať veľmi podrobné slovné popisy hradu. To, ako vyzerali jednotlivé časti, miestnosti, dokonca aj to, čo v nich bolo uložené,“ dodal.
Kameň, voda, piesok a hasené vápno
Čo sa týka financovania, peniaze na rekonštrukciu získava občianske združenie cez granty. Tento rok pomáha ministerstvo kultúry aj ministerstvo práce a sociálnych vecí a rodiny.
Združenie si vypomáha aj dvomi percentami z dane, verejnou zbierkou, materiálnymi darmi a brigádnickými hodinami. Pomohlo im veľa firiem a škôl, dobrovoľníkov, brigádnikov aj mesto Bardejov.
„Pri vlastných murovacích prácach používame starý spôsob murovania a pôvodné materiály. Pri príprave malty napríklad iba vodu, piesok a hasené vápno. Pôvodného kameňa máme našťastie na našom hrade dostatok. Pri odstraňovaní náletovej zelene a nebezpečných kameňov vo výškach využívame aj profesionálnych výškových pracovníkov. Priaznivci hradu môžu každú sobotu počas celého roka priložiť ruku k dielu a prísť na brigádu,“ prezradil Kaminský.
Dotknúť sa histórie
Zborovský hrad je v svojej kategórii najkrajší hrad na východe Slovenska. Už teraz je hojne navštevovaný, ľudia tam hľadajú oddych, chcú sa dotknúť histórie.
Pokiaľ sa dobrovoľníkom hrad podarí opraviť do takého štádia, aby bol nielen krásny, ale aj bezpečný, mal by slúžiť na kultúrno-spoločenské akcie, výstavy, koncerty a ďalšie podujatia. Tak ako to vyzerá na iných hradoch na Slovensku.
Letecká snímka 2012. Dobrovoľníkom sa podaril po dvoch sezónach brigád kus práce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári