Detské súbory zo štyroch krajín tu predstavili tradície svojich krajín. Návštevníkom sa predstavili detskí účinkujúci aj z ďalekého Severného Osetska, či exotického Taiwanu.
BARDEJOV. V Bardejove už piaty rok zorganizovali festival ľudovej kultúry Valali v mesce, ktorý je zameraný na tradície jednotlivých obcí z okolia Bardejova. Minulý týždeň tu predstavovali tradičnú kultúru štyroch krajín počas Detských valalov v mesce.
„Po dvoch rokoch organizovania regionálnych podujatí sme sa pustili aj do predstavovania zahraničných súborov. K tomu sme pridružili aj samostatné Detské valali v mesce. Naším cieľom zostáva priblížiť tradičnú kultúru,“ informoval riaditeľ Hornošarišského osvetového strediska v Bardejove Juraj Bochňa.
V aktuálnom ročníku detské súbory do Bardejova zavítali aj vďaka festivalu Sviatok detí hôr, ktorý sa konal v neďalekom poľskom meste Nowy Sacz. V Bardejove vystupovali okrem domáceho súboru Raslavičanik, aj deti z Poľska, Severného Osetska a Taiwanu. Počas jednotlivých vystúpení sa predstavilo 250 detských účinkujúcich.
Taiwančanom sa páčili špicaté strechy
Detský súbor z Taiwanu predstavil v Bardejove svoju hudobnú a tanečnú zložku. V jeho programe nechýbali tradičné farebné kostýmy a masky.
„Pripravili sme tanec k novému roku, ktorý je symbolom prinášania šťastia a radosti. Druhý je tradičný kráľovský tanec. Charakteristické sú pre nich takzvané vodné rukávy. Hlavné elementy sú tradičné, ale v kostýmoch a tanci sú aj moderné elementy,“ uviedla vedúca tanečnej zložky súboru Chang hui yu.
Pri návšteve Bardejova ich najviac zaujala architektúra stavieb na historickom Radničnom námestí.
„Dojem na nás urobili špicaté strechy, ktoré sa na Taiwane nepoužívajú, ale aj hradby mestského opevnenia,“ dodala.
Do Bardejova cestovali tri dni
Detský súbor Deti hôr zo Severného Osetska na Slovensko cestoval autobusom tri dni. Tridsaťdva detských účinkujúcich sa v programe predstavilo tancami, ktoré majú viac ako 800 rokov.
„Predstavili sme folklór, ktorý je spojený s našimi predkami z 12. a 13. storočia. Ich základ je medzi Alanmi, Sarmatmi a Osetmi. Sú to zväčša skupinové tance typické pre našu krajinu. V Rusku pretrváva kultúra rôznych národností, deti sa k tradičným tancom a spevu rady hlásia,“ povedal umelecký riaditeľ súboru Stanislav Kozajev.
Počas piatka sa zamerali na deti, pre ktoré tu boli pripravené aktivity, hry, maľovanie, či možnosť previesť sa v historickom aute.
„Urobili sme aj malú prehliadku historických vozidiel. Najstaršie auto sme tu mali Škodu Felicia z roku 1959, ale hlavne to bol legendárny Fiat 500,“ priblížil J. Bochňa.
Prehliadka autíčok. Sprievodnej ukážke v historickom centre kraľovali legendárne fiatky.
Taiwančania zaujali. Exotickú hudbu a tance sprevádzali farebné a ručne maľované masky i tradičné kostýmy.
Deti hôr. Folklórny súbor zo Severného Osetska predstavil tance, ktoré sú staré viac ako 800 rokov.
Foto,. iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári