Slovenskí vysokoškoláci sa nemusia báť študovať v zahraničí. Vraví to dvadsaťjedenročná Prešovčanka Rút Pajorková, ktorá práve absolvovala letný semester v nemeckom Weimare.
PREŠOV. Poslucháčka katedry hudby fakulty humanitných a prírodných vied bola na „hosťovaní“ na Hochschule für musik Franz Liszt.
Študovala tam učiteľstvo hudby. Po prázdninách bude pokračovať v treťom ročníku na domovskej Prešovskej univerzite.
Zo Slovenska i ČR tam bola sama.
„Naši študenti by mali viac využívať program Erasmus a nebáť sa vycestovať do západných krajín. Pomôže to v úrovni jazyka a kontaktoch,“ hovorí Rút Pajorková a pripúšťa, že začiatky boli ťažké.
Najmä preto, že pôvodne mala mať anglický program, napokon prevažovala nemčina. „Musela som oprášiť poznatky zo základnej školy, a hneď som sa tiež zapísala na kurz. Prvý kurz sa prepláva. Za 4 mesiace som dosiahla úroveň B1,“ opisuje študentka prvotný šok.
Cudzieho jazyka sa človek báť nemusí. „Je potrebné mať komunikatívnu angličtinu. Predtým by mal človek vycestovať vonku, aby sa oťukal. A potom sa dá.“
Ona sama bola predtým v zahraničí brigádovať. Pomohlo jej to aj v tom, že si niečo zarobila, keďže do Nemecka prišla o mesiac skôr, aby sa lepšie adaptovala.
V ďalších mesiacoch poberala štipendium z európskeho programu Erasmus. Študenti majú v zahraničí svojho tútora, takže neostanú odkázaní len na seba.
Študenti z celého sveta
„V 65-tisícovom meste Goetheho a Schillera sa stretli ľudia z celého sveta, zo všetkých kontinentov,“ pokračuje v opisovaní zážitkov zo školy, kde sa veľa naučila.
Ako hlavný predmet mala husle (viedol ju profesor Strauch), vedľajší klavír, chodila aj na spev. Učila sa aj dirigovať spevácky zbor, v ktorom sama spievala: „Zaujímavosťou je, že aj profesionálni hudobníci, klaviristi museli chodiť povinne spievať do zboru. Musia to vydržať dva semestre.“
Pajorková mala možnosť spolupracovať s profesionálmi v oblasti klasickej hudby. Napríklad s klavírnym virtuózom, profesorom Sokolaiom a jeho triedou, navštívila aj fakultu jazzu a popu. Medzi profesormi a študentmi tam panuje „otvorený vzťah“.
Ju samotnú baví klasika, folklór (štyri roky bola primáškou v Rozmariji) i muzikál (hrala v Na skle maľované).
„Weimar som si vyhliadla aj kvôli tomu, aby som sa zlepšila v technike. Predtým som mala skôr folklórnu techniku. Ako mi bolo povedané, zamerať sa len na jediný štýl hudby, to je smrtiaca injekcia pre umelca.“
Ragby i salsa
Študentský život nie je len o učení. Nemecký internát si Rút pochvaľuje, stravu takisto. V menze sa dalo najesť za 2,50 až 3 eurá, podľa váhy. A voľný čas?
„Bola možnosť hrať ragby pre ženy, ale ja som uprednostnila salsu,“ prezrádza študentka. Zadarmo, na „index“ mohla cestovať do okolitých miest ako Jena či Erfurt.
Na semester v zahraničí teda nedá dopustiť a odporúča to všetkým. S novými spolužiakmi sa chce najbližšie stretnúť na bavorskom Oktoberfeste.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári