Desať nemeckých študentov záhradníctva so svojimi odbornými majstrami prišlo na Slovensko pomáhať pri obnove okolia Múzea tokajíckej tragédie v Tokajíku pri Stropkove.
TOKAJÍK. S projektom podľa starostky Jany Medvecovej (Smer) prišlo Múzeum SNP v Banskej Bystrici. Dobrovoľnou prácou už takto nemeckí študenti prispeli aj v obci Kalište, či ďalších obciach, kde sa život po druhej svetovej vojne ťažko obnovoval.
„Sme za to veľmi vďační. Vykonávajú údržbu pred obecným úradom, skrášľujú park a okolie múzea. Po troch dňoch tu už vidno výsledky. V našej obci sú zväčša starší ľudia a o prácu na verejnoprospešné práce nie je záujem. Tešíme sa, že tu pribudnú aj preliezky pre deti, pieskovisko, obnovia i lavičky a parkovú zeleň,“ uviedla J. Medvecová.
Do dobrovoľníckych prác v Tokajíku sa zapojilo desať budúcich záhradníkov, ktorí pochádzajú z okolia nemeckého Herfordu.
„Prichádzame na Slovensko už tretíkrát. Sme tu preto, aby sme na týchto pamätných miestach vykonali práce, ktoré ich pomáhajú zreštaurovať, obnoviť a postarať sa o tieto vonkajšie priestranstvá a taktiež vystavať nové ihrisko,“ priblížil záhradnícky majster Dirk Schmitt.
Tragickú históriu Tokajíka poznajú
Prvý deň pracovného pobytu mali nemeckí dobrovoľníci možnosť pozrieť si expozíciu múzea, dokumentárne filmy, navštíviť pamätník a zoznámiť sa s miestom tragédie.
„Prišli sme do Tokajíka s vedomím, že nemecké vojská túto dedinu zničili a obyvateľov dediny zavraždili. To vedia všetci vyškolení spolupracovníci, čo tu pracujú, pretože sme sa tým zaoberali. A to je aj dôvod, prečo tu pracujeme, prečo sa práve tu na Slovensku zaoberáme aj nemeckou históriou,“ dodal D. Schmitt.
22-ročný dobrovoľník Pasqual sa na Slovensku cíti dobre.
„Počasie je nádherné. Sú tu príjemní ľudia. Síce si nás obzerajú, ale mám dojem, že z toho dôvodu, lebo sú zvedaví i vďační za to, čo robíme. Ja som sa rozhodol pre túto prácu, lebo si uvedomujem, čo sa tu udialo, koľko vrážd bolo vykonaných a rád by som to aspoň trochu napravil.“
Mužov viedli vojaci od kostola do lesa
Tokajík je známy tragickou minulosťou. 19. novembra 1944 tu nacistickí vojaci popravili 32 mužov ako odvetu za pomoc partizánom a obec neskôr vypálili. Mladí dobrovoľníci sa o smutnej histórii dozvedeli aj od žijúcej pamätníčky udalostí 89-ročnej Alžbety Medvecovej.
„Ozbrojení vojaci mužov viedli v nedeľu od kostola až do lesa. Nikto nevedel, čo sa bude diať. Povedali im, že budú kopať zákopy. Ja som mala dvadsať, manžel dvadsaťpäť. Manžel Juraj prežil, pretože ležal v posteli chorý. Neskôr nás vysťahovali. Dnes by tu mali chodiť mladí a pozrieť si, aká bola história,“ reagovala Medvecová.
Počas letnej turistickej sezóny do Tokajíka prichádzajú domáci i turisti z okolitých štátov. Výročie Tokajíckej tragédie si tu pripomínajú každý rok 19. novembra spomienkovým Koncertom pre Tokajík.
Jana Medvecová. Starostku skrášlenie a obnovenie celého priestoru okolo Múzea tokajíckej tragédie teší.
Dobrovoľník Pasqual. Spolu s ostatnými chce, aby po nich ostal kus práce.
Alžbeta Medvecová. 89-ročná pamätníčka Tokajíckej tragédie nemeckým dobrovoľníkom porozprávala o smutnej minulosti.
Foto: iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári