V Nemocnici s poliklinikou sv. Jakuba, n. o., v Bardejove nesprávne poskytli zdravotnú starostlivosť onkologickej pacientke. V rámci predoperačnej prípravy jej lekári oddelenia anestézie a intenzívnej starostlivosti pri zavádzaní kanyly prepichli pľúca. To bol dôvod, prečo sa operácia zhubného nádoru hrubého čreva musela odsunúť o tri mesiace. Pľúca sa museli najprv zregenerovať. Nemocnica pochybila, ale doteraz sa pacientke nikto ani len neospravedlnil.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
BARDEJOV/PREŠOV/ZBOROV. Bardejovskí lekári spôsobili Marianne Petejovej Meššovej zo Zborova (okres Bardejov) obojstranný pneumothorax (vniknutie vzduchu do hrudníka, do priestoru medzi popľúcnicou a pohrudnicou), keď jej zavádzali kanylu, cez ktorú mali potom monitorovať vitálne funkcie tela.
Dva zlé pokusy zavádzania kanyly na ľavej strane vykonal mladý lekár, tretí sám primár, ale už z pravej strany, čo sa podľa odborníkov rozhodne neodporúča práve preto, lebo hrozí pneumothorax.
To bolo v januári 2012. Ako nám pacientka povedala, hneď po zákroku pociťovala silné bolesti chrbta. Ležala na posteli, kde síce bol monitorovací prístroj, ale nebola k nemu pripojená a napriek tomu, že mala bolesti, lekári jej ich nezmiernili žiadnymi liekmi.
„Následne mi oznámili, že operáciu nádoru nevykonajú laparoskopicky, ako sa plánovalo, ale klasickou metódou, teda rozrezaním brucha. Vtedy som sa rozhodla, že sa tam nedám operovať a na vlastnú žiadosť ma prepustili domov aj so zavedenou kanylou. To som ešte netušila, čo sa stalo,“ popísala udalosti z januára.
Pacientka: Nezaujímali sa o mňa
Doma však prišli teploty, kašeľ, silné bolesti a celková slabosť. Manžel, ktorý je zároveň aj jej obvodným lekárom, ju ošetroval, dal jej antibiotiká kvôli teplote, ale stav sa zhoršoval, bolesti sa stupňovali, preto sa do nemocnice musela vrátiť už o dva dni.
Myslela si, že dôvodom je kanyla a chcela, aby jej ju vybrali. Manžel požiadal, aby jej urobili snímky a tam zistil, že na pľúcach je tieň, preto nemocnicu požiadali o CT vyšetrenie.
„Zistili mi obojstranný pneumothorax a odtiaľ ma hneď poslali na oddelenie, aby ma intubovali a vyčistili pľúca od nahromadeného vzduchu. To bolo asi siedmy deň po zavádzaní kanyly, ale ani jeden z lekárov, ktorí mi ten zákrok robili, sa o mňa vôbec nezaujímal. Pritom, keby som išla v tomto stave aj na onkologickú operáciu klasickým spôsobom, nemusela som ju prežiť,“ dodala Petejová Meššová.
Operáciu odsunuli o tri mesiace
Pľúca sa museli zregenerovať, preto pacientka čakala na operáciu ďalšie tri mesiace, ale to sa už rozhodla, že to nebude v bardejovskej nemocnici. Ujali sa jej v Košiciach. Medzitým jej nádor ožarovali.
„Malo to svoj význam, nádor sa zmenšil a ohraničil. Nakoniec ma operovali až v máji, ale všetko mohlo dopadnúť inak,“ myslí si pacientka.
To bol aj dôvod prečo sa rozhodla podať sťažnosť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Myslí si, že bardejovskí lekári ohrozili jej zdravie a spôsobili jej zbytočné komplikácie.
Čakala, že sa aspoň ospravedlnia, ale doteraz sa nedočkala. Trvalo ďalších 9 mesiacov, kým jej sťažnosť úrad preveril.
Pochybenie nemocnice potvrdili
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou celý prípad posudzoval spolu s prizvaným konzultantom z odboru anestéziológie a intenzívnej medicíny.
„Úrad konštatoval, že bol nesprávne indikovaný zdravotný výkon a bola nedostatočne vedená zdravotná dokumentácia,“ uviedla v stanovisku hovorkyňa Soňa Valášiková.
Nemocnici úrad uložil pokutu 500 eur.
Riaditeľ nemocnici ujmu na zdraví odmieta
Riaditeľ bardejovskej nemocnice Marián Petko tvrdí, že nedošlo k poškodeniu zdravia pacientky.
„Úrad nekonštatoval, že sme pacientke spôsobili pneumothorax,“ čím naznačoval, že k tomu mohlo dôjsť aj po jej odchode z nemocnice.
Podľa Petka prijali vnútorné opatrenia, preškolili lekárov a udelenú pokutu uhradili. Vyhodnotili ju ako škodu pre nemocnicu a dotknutým lekárom ju vedenie zosobnilo.
Na otázku, či sa pacientke plánujú ospravedlniť, reagoval: „Chápeme, že je vážne chorá, ale zdravie sme jej nepoškodili a úrad to ani nekonštatoval. Nebudeme sa ospravedlňovať,“ dodal riaditeľ Petko.
Podľa hovorkyne ÚDZS Sone Valášikovej však tým, že nesprávne indikovali zdravotný výkon, poškodili zdravie pacientky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári