Po dlhých rokovaniach so zástupcami mesta sa dobrovoľníkom z občianskeho združenia Different podarilo minulý rok na desať rokov získať do prenájmu Hrubú baštu. Združenie už desať rokov ponúka Bardejovčanom kultúrne aktivity, ktoré predstavujú alternatívu voči komerčnej a masovej kultúre.
BARDEJOV. Hrubá bašta je kultúrnou pamiatkou, ktorá bola postavená koncom 15. storočia. Predstavovala delovú parkánovú baštu a spolu s Malou baštou slúžiacou ako sklad streliva tvorila najúčinnejší obranný prvok mesta.
V polovici 20. storočia bašta vyhorela. Rekonštrukciou v šesťdesiatych rokoch dostala súčasnú podobu a fungovala ako sklad. Od deväťdesiatych rokov bol tento rozsiahly, päťpodlažný objekt s podkrovím a pivnicou dlhodobo nevyužívaný a opustený.
„Tento priestor je naozaj rozsiahly a má svoj genius loci. Zaujímal nás už pred troma rokmi, pretože v Bardejove v podstate nebol žiadny kultúrny stánok,“ popísal začiatky projektu Fero Maxin z Differentu.
Cieľom dobrovoľníkov je vytvoriť v bašte kultúrno-komunitné centrum, kde by pod jednou strechou fungovali hudba, film, divadlo, výtvarné umenie a aktivity miestnych komunít. Súčasťou centra má byť aj oddychová zóna a knižnica.
Rok premeny Hrubej bašty
„V priebehu roka sa nám okrem všetkých tých čistení a upratovaní podarilo do bašty dotiahnuť elektrinu. Momentálne robíme na projekte vnútorných rozvodov a protipožiarneho zabezpečenia a máme schválené peniaze na vodovodnú prípojku a kanalizáciu. To je alfa a omega, ak v nejakom priestore chcete robiť kultúru,“ priblížil Maxin.
Už minulé leto v rámci bardejovského jarmoku sa v bašte konal prvý projekt – Jarmočné baštovanie, v rámci ktorého koncertovali kapely, premietali sa filmy, prezentovali sa remeslá, výtvarné dielne a miestne neziskovky.
Aktivity centra pokračujú aj v tomto roku alternatívnymi koncertmi, festivalmi, kinom, workshopmi, atď.
„Mám pocit, že už nie je až taký veľký problém zohnať peniaze, väčší problém je zohnať ľudí, ktorí chcú robiť. Samozrejme, gro všetkých akcií sú dobrovoľníci,“ priblížil Maxin financovanie centra.
„Uvedomujeme si, že v Bardejove je veľa dier, ktoré treba zaplátať, hlavne čo sa týka komunitných aktivít. To komunitné chápeme v zmysle poskytnúť priestor aj pre iné vekové kategórie a skupiny, aké chodia na tradičnú kultúru. Od detí, rodín s deťmi až po seniorov,“ reagoval Maxin na našu otázku, aká je vízia fungovania bašty do budúcnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári