Nie všade sú v meste kontajnery na separovaný zber. Bežná prax je tá, že sa v kontajneroch nachádza zmiešaný komunálny odpad. Triedenie odpadu v meste sa zabrzdilo. Zisťovali sme, aká je situácia.
PREŠOV. Väčšina ľudí neseparuje odpad. Niekde sú kontajnery na rôzne druhy odpadov, inde sú len univerzálne.
„Všetko je krásne napísané, ale keď sa pozriem do smetiakov, vidím tam nahádzané všetko, žiadna separácia a preto sa pýtam, kto kontroluje separovanie a aké sú sankcie. Osobne si myslím, že separovanie odpadov nekontroluje nikto a samozrejme ani nepokutuje,“ posťažoval sa Prešovčan Gelmar Grofčík.
Ako uviedol, podľa zákona by mestá mali zabezpečiť separáciu odpadu. Realita je však iná.
Grofčík poukázal na legislatívu, podľa ktorej sú od roku 2010 všetci povinní separovať z odpadu päť základných zložiek: papier, plasty, sklo, kovy a biologicky rozložiteľný odpad.
Mestá a obce sú povinné zaviesť vhodný systém a vytvoriť dostatočné podmienky pre separáciu uvedených zložiek odpadu.
Stanovištia na separáciu vytvárajú postupne
Starostlivosť o komunálny odpad v Prešove zabezpečuje mestská akciová spoločnosť Technické služby mesta Prešov (TSMP). Na starosti má aj proces separácie.
Ten začal v roku 1996, kedy bolo na sídliskách rozmiestnených prvých 34 kontajnerov na separovaný zber papiera a plastov.
„Postupne boli podmienky pre separáciu rozširované a zber doplnený o ďalšie komodity: sklo, kovové obaly, viacvrstvové kombinované materiály a v rámci rodinných domov aj o zelený, biologicky rozložiteľný odpad. Súbežne bol v rámci komplexnej bytovej výstavby zavedený tzv. kontajnerový, v rámci individuálnej bytovej výstavby tzv. vrecový systém zberu odpadov, ktorý celoplošne funguje od 1. 1. 2007,“ uviedla Ingrid Mihaľová z TSMP a doplnila, že k rodinným domom sú každoročne doručované sady priesvitných vriec so separačným kalendárom.
Podľa TSMP sú stanovištia kontajnerov postupne vytvárané a dopĺňané tak, aby „boli vytvorené celoplošné podmienky pre separáciu aj v rámci komplexnej bytovej výstavby“.
Vyseparované komodity mieria na zberný dvor na Jesennej ulici. Tam sú na dotrieďovacej linke ďalej upravované. Po lisovaní sa zbalia a distribuujú k zhodnocovateľom odpadov.
TSMP: Všetko závisí od ľudí
Čo sa týka sankcií, technické služby robia kontroly, ale nepokutujú.
„Kolegovia chodia do terénu a robia obhliadky kontajnerov a jednotlivých stanovíšť kontajnerov, sankcie nie sú žiadne,“ reagovala I. Mihaľová a dodala: „Všetko závisí od občanov, ako k tomu pristúpia. Spoločnosť robí rôzne akcie, ktorými nabáda občanov k separovaniu odpadov.“
Čísla stúpajú pomaličky
Celkovo sa v meste nachádza 179 kontajnerov na papier, 185 na sklo, 215 na plasty, 157 na kovové obaly a viacvrstvové kombinované materiály (VKM, medzi ne patria tetrapacky).
Čísla hovoria, že množstvo vyseparovaného odpadu v Prešove stagnuje. Medziročne sa nezvyšuje, prípadne len minimálne.
Pre porovnanie, minulý rok vyseparovali 320 ton papiera, rok predtým 303 ton. Pri skle počet klesol zo 460 na 440 ton, plastov bolo viac, 310 ton (v roku 2011 270 ton). VKM bolo vlani vytriedených 32,3 tony (v roku 2011 26,5 t) a kovových obalov 32,7 t (25,5 t).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári