Prevádzkovatelia museli vypustiť detský bazén, ten však vypúšťajú každý deň.
SVIDNÍK. Minulý týždeň praskali kúpaliská vo švíkoch. Ľudia sa pred tropickými horúčavami kryli v bazénoch.
Hygienici skontrolovali niekoľko kúpalísk, medzi nimi aj svidnícke.
„Bol vykonaný štátny zdravotný dozor, na ktorom boli zistené nedostatky v prevádzkovaní, za čo bola prevádzkovateľovi uložená bloková pokuta. Bol vykonaný aj odber bazénových vôd. V dvoch bazénoch bola kvalita vody na kúpanie nevyhovujúca, a to v dojazdovom a relaxačnom. Bazény boli následne vypustené,“ informoval vo svojej správe hlavný hygienik Slovenska, Ivan Rovný.
Bazény čistia pravidelne
Vodu v detskom, čiže relaxačnom, bazéne vypúšťajú každý deň.
„Niektoré deti tam podľa všetkého močia a voda sa tam rýchlejšie nahreje pre svoju malú hĺbku, aj preto ju vypúšťame každý deň,“ informovala správkyňa Ľuba Kráľová. Vypustili vodu aj v dojazdovom bazéne pri detskej šmýkalke.
„Pri teplejšej vode je ťažšie udržať čistotu, no snažíme sa. Blokovú pokutu sme dostali len za plavčikáreň a nie za bazény,“ zdôraznila Ľ. Kráľová.
Na stenách bazénov sa vytvárajú mastné šmuhy. „Tie vznikajú z krémov a odstraňujeme ich každé ráno. Pri plnej prevádzke to nie je možné totiž robiť v priebehu dňa. Ľudia by mali dodržiavať všetky pokyny na kúpalisku, ako sprchovať sa pred vstupom do bazéna a rešpektovať zákaz neprechádzať cez plot, ktorý je pri brodidle. V krytom bazéne nám bolo nariadené vypustiť vodu čiastočne, čo sme aj vykonali v priebehu noci a v sobotu dopoludnia. Treaz sú všetky bazény v plnej prevádzke, vodu v nich čistíme každú noc,“ dodala Kráľova.
Kúpaliská v regióne vážne nedostatky nemali
Hygienici monitorujú vodu v kúpaliskách a prírodných kúpaliskách celé leto. Minulotýždňové výsledky nepoukazovali na závažné nedostatky, pre ktoré by sa muselo niektoré kúpalisko zatvoriť.
Hygienici robili štátny zdravotný dozor, ktorý sa zameral najmä na kontrolu hygienického stavu zariadení a odbery vzoriek vody na kúpanie. Naďalej pokračovalo aj monitorovanie kvality vody na kúpanie na prírodných vodných plochách bez prevádzkovateľa.
Hygienici vydali povolenie na prevádzku aj na Domaši, v častiach Tíšava a Valkov. „Okrem týchto vodných plôch s organizovanou rekreáciou potvrdili výsledky laboratórnych analýz vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie v rozsahu sledovaných ukazovateľoch aj na ďalších lokalitách, ktoré sú bez prevádzkovateľa. Patria k nim napríklad aj Domaša- strediská Holčíkovce, Poľany, Dobrá, Nová Kelča, Nová Kelča polostrov Krym,“ informoval Ivan Rovný, hlavný hygienik Slovenska.
Umelé kúpaliská
Povolenie na prevádzku malo na konci minulého týždňa 159 umelých kúpalísk, to znamená, že 495 bazénov.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva robil počas týždňa štátny zdravotný dozor na kúpaliskách v Humennom, Biokúpalisku Snina, na Sninských rybníkoch i Letnom kúpalisku vo Svidníku.
„Odbery vzoriek bazénových vôd ďalej pokračovali na kúpaliskách: Rožňava, Letné kúpalisko Bardejov, Bardejovské kúpele, Vyšné Ružbachy. Kvalita bazénovej vody je vyhovujúca aj na kúpaliskách v okresoch Prešov, Sabinov, ďalej na Letnom kúpalisku mesta Vranov nad Topľou,“ uviedol I. Rovný.
čor
Autor: čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári