Už druhý týždeň sa na Radničnom námestí pred „maľovaným“ domom, v ktorom je teraz kníhkupectvo a kaviareň, pohybujú dvaja muži v montérkach. Stavajú a presúvajú lešenie, otĺkajú omietku, behajú s fúrikom a živo diskutujú medzi sebou aj s okoloidúcimi Bardejovčanmi.
BARDEJOV. Stali sme sa svedkom situácie, kedy sa vystrašená maďarská turistka lámanou angličtinou sa majiteľa pýtala, prečo tí chlapi vonku ničia takú krásnu a jedinečnú maľbu.
„Nenechajte si to zničiť, som v Bardejove už druhýkrát a ani u nás v Budapešti som nič podobné nevidela,“ zhrozene gestikulovala.
Dostala vysvetlenie, že, našťastie, nejde o žiadne znehodnotenie sadrokartónovým zateplením, ale naopak, o novú reštauráciu historickej fasády.
Odstránia cementové omietky z 80. rokov
Jedným z tam pohybujúcich sa mužov v montérkach je bardejovský rodák Ľubomír Cáp, akademický maliar a autorizovaný reštaurátor, ktorý sa špecializuje na obnovu nástenných malieb a historických omietok.
„Požiadavka na reštaurovanie tejto fasády vznikla z dôvodu, že dochádza k úbytku farebnej vrstvy a, bohužiaľ, už aj k viditeľnému poškodeniu omietkového povrchu fasády. Predchádzal tomu reštaurátorský výskum, ktorý zistil súčasný stav a vyhodnotil všetky dokumenty a elaboráty súvisiace s touto fasádou a jej reštaurovaním v minulosti,“ vysvetil nám.
Fasáda domu bola naposledy reštaurovaná v osemdesiatych rokoch. Ukázalo sa však, že nebola zreštaurovaná dobre. Otázka je, prečo.
Podľa Cápa bol problém v samotnej technológii a technike maľby, v použitých materiáloch a hlavne v cementových omietkach, ktoré sú nevyhovujúce a viditeľne sa odlupujú. Z toho dôvodu sa mesto rozhodlo maľovanú fasádu po reštaurátorskom výskume zrekonštruovať znova.
Práce prebehnú v dvoch etapách
„Bardejov má to šťastie, že tu sú zachované pôvodné maľované fasády. Mám pocit, že okrem tohto domu a domu č. 13, by sa našli aj inde. V prípade tejto maľovanej fasády ide o rokajovú rokokovú iluzívnu maľbu z obdobia okolo roku 1760 - 1770, kedy rokoko dominovalo ako módny slohový a výtvarný štýl,“ približuje históriu fresky reštaurátor.
Keďže za jednu sezónu sa celá reštaurácia fasády stihnúť nedá, rozdelili reštaurátori práce do dvoch etáp.
„Hlavne pri týchto veciach človek nikdy nevie, na čo narazí. Vždy vzniknú nejaké komplikácie, ktoré treba riešiť. V prvej fáze sa musia odstrániť zle urobené sekundárne cementové omietky, zrekonštruovať chýbajúce omietky v dolnej časti, upevniť časti pôvodnej omietky a staré zle vytmelené časti nahradiť novými omietkovými tmelmi. Vznikne tak podklad pre samotné výtvarné sceľovanie a dotvorenie chýbajúcich častí maľby, ktoré bude predstavovať druhú fázu reštaurácie fasády.“
Prvá fáza bude trvať približne do polovice októbra. Druhá etapa by mala prebehnúť v sezóne na budúci rok.
„Aj vzhľadom na Bardejovský jarmok nebudeme v prvej etape stavať pevné, stále lešenie, ale pracujeme z pojazdného menšieho lešenia,“ dodáva.
Obnovu za 26–tisíc eur zaplatí Ministerstvo kultúry a mesto
Vedúci kancelárie primátora Jozef Guliga nám k projektu reštaurácie fasády povedal: „S reštaurovaním maľovanej fasády meštianskeho domu č. 26 sa začalo minulý rok, kedy sa na fasáde uskutočnil reštaurátorský výskum a podal návrh na reštaurovanie. Vyhotovená dokumentácia z reštaurátorských prác a návrh na reštaurovanie bol schválený Krajským pamiatkovým úradom v Prešove. Realizácia reštaurovania prvej etapy je finančne dotovaná z Ministerstva kultúry SR vo výške 25–tisíc eur s 5–percentnou účasťou mesta – 1 421 eur. Celkom sa majú realizovať práce vo výške 26 421 eur. Práce na prvej etape sa začali v auguste, ukončenie je plánované v mesiaci november.“
Práce majú okrem samotnej fasády zahŕňať aj reštaurovanie kamenného gotického portálu, rekonštrukciu schodišťových stupňov a sanáciu omietky v soklovej časti.
Fakty
Meštiansky dom č. 26
Dvojpodlažný, trojosový, goticko-renesančný meštiansky dom č. 26 na južnej strane námestia je zdobený rokajovou nástennou maľbou z rokov 1760 – 1770.
Maľba zobrazuje korunovanie Panny Márie. Zo stredoveku sa v dome zachoval kamenný vstupný portál, trámový strop z tisového dreva a v suteréne ďalší kamenný portál.
Z obdobia renesancie pochádza schodisko a z 18. storočia barokovo klenuté zastropenia.
Rozsiahle pivnice, siahajúce až pod chodníky námestia, svedčia o tom, že dom patril kupcovi s vínom.
mh
Reštaurátorská práca na fasáde. V prvej etape sa odstraňujú nevyhovujúce časti cementovej omietky.
Autorizovaný reštaurátor Ľubomír Cáp. „Maľovanými fasádami domov je Bardejov jedinečný.“
Foto: mh
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári