Po zeleni tu neostalo ani stopy.
STROPKOV. Na vedúceho prevádzky Služba m. p. Stropkov Jána Štelmáka sme sa obrátili s otázkou, či nebolo možné takémuto stavu predísť zavlažovaním.
„Je to príliš veľká plocha. Na námestí sa síce nachádza zdroj vody, ale ide o pitnú vodu. Keby sme ňou trávu zavlažovali počas celého tohtoročného horúceho leta, náklady by sa vyšplhali do astronomických výšok a to si nemôžeme dovoliť. Ideálne by bolo špeciálne zavlažovacie auto s veľkou cisternou, bohužiaľ, Služba m. p. žiadne nemá,“ povedal.
„Podľa predpovedí počasia, ktoré som sledoval, by až do 26. augusta nemala v Stropkove spadnúť ani kvapka dažďa, takže sucho bude pretrvávať. Začiatkom jesene preskúmame, v akom rozsahu je trávnik vypálený a následne ho budeme rekultivovať. Podľa predbežných prepočtov vyjde rekultivácia oveľa lacnejšie, ako intenzívne zavlažovanie zo zdroja pitnej vody,“ dodal J. Štelmák.
Futbalový trávnik sa zelená
Trávnik na mestskom futbalovom ihrisku sa zelenal aj počas najväčších horúčav. Má ho na starosti správca Pavol Staško.
Asi dvadsaťročné zavlažovacie zariadenie, ktoré prečerpáva vodu z rieky Ondava, zapínali raz denne, pravidelne v skorých ranných hodinách.
„V horúčavách potrebuje trávnik najmä dostatok vlahy a výživy,“ podotkol. Ako odborník na trávnaté plochy skonštatoval, že údržba trávnika na námestí počas najväčších horúčav bola prakticky nemožná.
„Náklady na vodu by boli astronomické, okrem toho dostal trávnik zabrať aj počas troch dní jarmoku. Po suchej tráve sa totiž nesmie šliapať, lebo sa tým poškodzuje.“
Na otázku, akým spôsobom sa dá takto spálený trávnik zrevitalizovať, reagoval: „Stačí ho dôkladne vyhrabať, korene ostatnú a keď začne pršať, za dva, tri týždne vyrastie tak, že ho bude potrebné opäť kosiť.“
Autor: ada
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári