Škody nikto roky neopravil. Vodohospodári našli zdroje až tento rok a začali s úpravami koryta. Prvú etapu za 36-tisíc eur na úseku 120 metrov už dokončili. Podľa riaditeľa košického odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), š. p. Jána Tkáča, v prácach budú na budúci rok pokračovať.
PREŠOV. Solivarčania tvrdia, že koryto nebolo upravované desaťročia. Na niektorých miestach došlo k erózii podložia a koryto kleslo, na iných boli v toku nánosy, inde zase obťažoval ľudí silný zápach.
Ľudia si však nepríjemnosti zväčša spôsobili sami. Odpad voda naplavila do koryta. Niektorí Solivarčania svoje žumpy roky vypúšťali do potoka a z toho sa šíril zápach. Vari len za eróziu podložia môže príroda.
„Veríme, že sa nám v budúcnosti podarí v hornej časti toku, kde máme narušené brehy aj dno, stabilizovať koryto a udržať prietokový profil na požadovanej úrovni. Ide nám o to, aby nedošlo k poškodeniu brehov a následne domov v blízkosti potoka,“ uviedol riaditeľ košického závodu SVP Ján Tkáč.
„V úseku od štátnej cesty cez Solivar smerom na Kokošovce sme zápasili s vodnou eróziou, podmytím prahov, ktoré držia koryto aj s nánosmi. Tento rok sme upravili najkritickejšiu časť pri varni František a to aj preto, lebo mesto chce do premostenia Soľného potoka investovať. Na budúci rok budeme pokračovať od lávky na Ondavskej ulici,“ upresnil postup prác vedúci prešovského strediska SVP Jozef Bartko.
Benko: Ľudia nám roky hovorili o probléme
Krajský prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Prešove Miroslav Benko ocenil, že obnova potoka napreduje.
„Obyvatelia tejto mestskej časti nás často upozorňovali na problém s potokom a dožadovali sa jeho vyčistenia. Keď boli prietrže mračien, voda im zatekala do domov, ale na problémy so špinou a nánosmi poukazovali aj v suchých rokoch, takže som rád, že časť koryta vodohospodári spevnili aj vyčistili,“ konštatoval prednosta Benko.
Práce však neboli len o peniazoch. Vodohospodári neskrývali, že mali s obyvateľmi Solivaru aj problémy.
„Mali sme ku korytu často sťažený prístup, lebo ľudia majú brehy oplotené a nie vždy nám umožnili vstup do koryta. Spolupracovalo sa s nimi ťažko,“ dodal vedúci prešovského strediska Bartko.
V potoku takmer nie je voda
V súčasnosti je v potoku minimum vody. Aj kačky majú problém nájsť dostatočnú hĺbku na plávanie.
Niektorí obyvatelia sa snažia odsunúť v koryte balvany a vyhĺbiť jamu, kde by mohli vložiť čerpadlo a ním polievať záhrady. Ako nám vysvetlil Bartko, nesmie sa to.
Pri nedostatku vody tým ľudia ohrozujú život v potoku a okrem toho na umiestnenie čerpadla musia mať od vodohospodárov povolenie.
Solivarčania prácu vodohospodárov na koryte ocenili. Len dúfajú, že ešte neskončili.
„Pri našom dome bol v potoku taký výmoľ, čo robil problémy, ale teraz nám to opravili. Zlikvidovali síce schody, ale to mi neprekáža aspoň si nikto neublíži. Som spokojná, lebo keď sú daždivé roky, tak nám doslova pláva polovica záhrady a vždy sme sa báli, kedy sa nám voda dostane aj do domu,“ zhodnotila obnovu kritickej časti koryta Soľného potoka obyvateľka mestskej časti Marta Gabániová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári