Na stenách baziliky minor v Ľutine sú obrovské mozaiky svätých. Podobizeň Krista i Jána Pavla II má päť metrov.
ĽUTINA. Ľutinčania majú vo svojom chráme ďalšiu raritu. Steny Baziliky minor skrášľujú obrovské mozaiky.
Ján Pavol II vyhlásil pred 25 rokmi chrám Zosnutia Presvätej Bohorodičky za baziliku minor.
„Pri tejto príležitosti posvätil prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak nové rozmerné nástenné mozaiky v jej interiéri, ktoré znázorňujú blahoslaveného Jána Pavla II., blahoslavených biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča, Vasiľa Hopka, Teodora Romžu, rehoľného kňaza mučeníka Metoda Dominika Trčku, Božie milosrdenstvo, svadbu v Káne Galilejskej, milosrdného Samaritána a sv. Faustínu Kowalskú,“ informoval Ľubomír Petrík, hovorca Gréckokatolíckeho arcibiskupstva v Prešove.
S nápadom stvoriť takéto dielo prišiel arcibiskup Ján Babjak. Autorom diela je Kamil Dráb.
Mozaiku inštalovali do chrámu mesiac
Celé dielo mozaiky začalo vznikať začiatkom roka 2012 prípravou návrhu. Na samotnom diele sa začalo pracovať v septembri 2012 v umeleckom ateliéri.
„Traja až piati umelci pripravovali v priebehu desiatich mesiacov v celku šestnásť postáv. Milosrdný Kristus a Ján Pavol II merajú na výšku 495 centimetrov,“ informoval autor diela Kamil Dráb, známy ako Don Camillo.
Obrazy z kameňov znázorňujú niektorých blahoslavených biskupov, ale i biblický výjav svadby v Káne Galilejskej, kde Kristus premenil vodu na víno. Postavy štyroch blahoslavených mučeníkov merajú 310 centimetrov.
„Samotná montáž v bazilike sa začala prvého júla. Dokončili to za štyri týždne. Pracovalo tu dvadsať umelcov. Prvý týždeň boli osadené všetky postavy a zvyšné tri týždne sa pracovalo na dotvorení pozadia a samotnej mozaiky,“ uviedol Jozef Novický, správca farnosti v Ľutine.
Celková plocha mozaiky zaberá 170 metrov štvorcových.
Takmer 9 ton prírodného materiálu
Umelci pracovali na tejto mozaike 8 300 hodín. „Na túto mozaiku sme použili 1,5 tony lepiacej hmoty a približne 8,5 tony samotného materiálu,“ skonštatoval K. Dráb.
Mozaiky sú z kamienkov rôznych veľkostí, väčšinou z prírodného materiálu. Niektoré sú pozlátené 24-karátovým mozaikovým alebo lístkovým zlatom.
Vytvorili ich umelci z pieskovca, travertínu, mramoru, zo žuly, ale i z riečnych okruhliakov či bridlice.
Ďalšiu časť tvorí tavené farebné sklo vo viac ako 800 odtieňoch. „Mozaika vlastní okolo 80 percent prírodného materiálu. Pohľad na ňu je teda pohľadom na prírodu. A tak aj neveriaci človek v nej môže objaviť ohromné bohatstvo, čo je v dnešnej sekularizovanej dobe veľmi dôležité,“ zdôraznil Dráb.
Podobizne svätcov a pápeža v ateliéri nalepili podľa návrhu na sieťku, potom ju preniesli do chrámu a pripevnili na stenu.
Mozaika pápeža Jána Pavla II. Meria päť metrov.
Ježiš Kristus. V obraze je aj zlato. Foto k článku: Veronika Čorňáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári