Prešovský samosprávny kraj (PSK) určil počet tried prvého ročníka stredných škôl. Týka sa všetkých zriaďovateľov, teda aj súkromných a cirkevných. Počet prvákov bude mierne nižší oproti vlaňajšku.
PREŠOV. Zastupiteľstvo PSK prijalo všeobecne záväzné nariadenie, ktorým sa určuje počet tried prvého ročníka stredných škôl v územnej pôsobnosti kraja. Návrh prešiel jednomyseľne, výhrady voči nemu neboli.
„Tento materiál napovedá o vývoji školstva na úrovni kraja v ďalších rokoch. Je vypracovaný citlivo,“ povedal predseda školskej komisie Tomáš Lešo (HZDS).
„Vieme, aký je demografický vývoj. Stredným školám budú chýbať značné počty žiakov. Osobne by som ešte privítal, aby sa PSK dostal do užšieho kontaktu so samosprávami a riaditeľmi základných škôl. Treba sa pričiniť o to, aby rómski žiaci získali úplné základné vzdelanie a mohli pokračovať v ďalšom štúdiu.“
V septembri by malo zasadnúť do stredoškolských lavíc v kraji približne štyritisíc prvákov v 142 triedach, čo je mierny pokles oproti minulému roku. Počet tried ešte môže trochu klesnúť.
Lacko: Dohodli sme si pravidlá
„Pristúpili sme k regulovaniu počtu tried všetkým zriaďovateľom. Predchádzalo tomu stretnutie všetkých zástupcov, na ktorom sme sa dohodli, podľa akých kritérií budeme krátiť výkony,“ uviedol vedúci odboru školstva Karol Lacko.
Medzi kritériá patrila napríklad úspešnosť na súťažiach, počty prihlásených žiakov, personálne a materiálno-technické vybavenie školy.
Proti navrhovaným škrtom neboli zásadné pripomienky. Jedna, z cirkevnej školy v Levoči, bola zohľadnená. S dvoma pripomienkami prišla stredná priemyselná škola zo Sniny.
„Jedna sa týkala úpravy počtu tried. Navrhovali štyri, my sme im dali tri. Túto pripomienku sme teda neakceptovali, pretože keď sme zobrali počet prihlásených žiakov za posledných päť rokov, čísla sa pohybujú od 80 do 90, čo je postačujúce pre tri triedy. Druhá pripomienka sa týkala úpravy štruktúry odborov. Tej sme vyhoveli,“ doplnil Lacko, ktorý neočakáva, že sa niektoré školy odvolajú a budú chcieť viac tried.
„Na základe analýzy stavu školstva a stratégie rozvoja stredného odborného školstva sú v materiáli zapracované úlohy, ktoré ministerstvo kladie na odborné školstvo. Zohľadnili sme ich a verím, že v najbližších rokoch pôjde stredné odborné školstvo správnym smerom a nebudeme mať problémy s murármi, vodármi či elektrikármi,“ dodal vedúci odboru školstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári