Slovenské národné povstanie bolo ozbrojeným povstaním slovenského národa proti nemeckému Wermachtu, proti autoritatívnej vláde, ako aj snahou byť na strane víťazných mocností druhej svetovej vojny.
BARDEJOV. Vo štvrtok 29. augusta, presne po 69 rokoch od vypuknutia SNP, sa konala akcia Po stopách SNP v našom regióne.
Trasa viedla Čergovom na miesta, ktoré zohrávali počas vojny aj samotného povstania významnú úlohu.
Autobus s turistami vyrazil už o pol deviatej ráno z Bardejova na severozápad do 30 km vzdialenej východzej destinácie pod Čergovom, dedinky Livov. Odtiaľ sa turisti vydali smerom k tajnému partizánskemu lazaretu nad obcou.
Dolinou Noričie cez vrch Čierna Jedlina pokračovali turisti z lazaretu do Križanskej doliny. Tam si prezreli Pamätník padlým v SNP, ktorý bol postavený v rokoch 1959 - 1960 a v roku 1963 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
Opekačka pri zákopoch
Približne pred mesiacom bolo okolie pamätníka vyčistené od dlhoročne rastúcich stromov a kríkov. Turistom sa teda naskytol na pamätník pohľad, aký si asi nik z miestnych nepamätá.
Následne sa cez obec Kríže presunuli k partizánskym zákopom pod obcou. Ich celková dĺžka je až dvesto metrov a tvorí premyslenú sieť, ktorá bojovníkom poskytovala dokonalý úkryt a logistiku.
Na lúke pri partizánskych zákopoch si turisti dali oddychovú pauzu spojenú s opekačkou a kávou. Z Krížov odviezol turistov autobus o druhej popoludní naspäť do Bardejova.
V lazarete a Krížoch osadili informačné tabule
Počas akcie sa účastníci akcie oboznámili aj s historickými faktami, ktoré sú úzko späté s danými miestami.
Jeden z organizátorov pochodu, Jozef Ropjak, nám o akcii povedal: „Táto akcia bola súčasťou projektu s podobným názvom - Po stopách SNP. Prvá fáza zahŕňala štúdium historických udalostí, prípravu obsahu ôsmich informačných panelov a výrobu drevených stojok informačných panelov. Druhá fáza pozostáva už zo samotných vonkajších prác v teréne, na miestach úzko spätých s druhou svetovou vojnou a samotným Slovenským národným povstaním. Predmetom nášho záujmu je tajný partizánsky lazaret nad obcou Livov a partizánska obec Kríže.“
Tajný partizánsky lazaret sa nachádza nad obcou Livov, v smere na Livovskú Hutu. Na miesto pri asfaltovej ceste, kde začína trochu ukrytý prístupový chodník smerom k lazaretu, dobrovoľníci osadili informačnú tabuľu so šípkou, ktorá má návštevníkov nasmerovať na toto historicky významné miesto.
Na samotný lazaret zase osadili ďalšiu informačnú tabuľu s jeho podrobnou históriou.
Obnovujú zemľanku aj zákopy
„Partizánska obec Kríže je druhou lokalitou nášho záujmu. Okrem pamätníka obetiam povstania, ktorý bol postavený v rokoch 1959-1960 a v roku 1963 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, sa tu nachádzajú aj partizánske zákopy. Tu sme doposiaľ realizovali prvú fázu vyčistenia samotných zákopov od napadaných konárov, lístia a zo zákopov sme vyrezali tam rastúce dreviny,“ priblížil Ropjak.
V partizánskych zákopoch plánujú dobrovoľníci na pôvodnom mieste obnoviť zemľanku, teda drevený úkryt pre partizánov, využívaný v čase nepriaznivého počasia alebo odpočinku.
Po jej dokončení by chceli k prístupovej ceste osadiť informačnú tabuľu, ktorá okoloidúcich návštevníkov pozve na prehliadku tohto miesta.
„K pamätníku padlých nad obcou Kríže osadíme aj informačnú tabuľu, ktorá bude popisovať druhú svetovú vojnu, samotné SNP aj históriu pamätníka.“
V obci budú osadené aj ďalšie dve informačné tabule vypovedajúce o týchto historických udalostiach. Obsah informačných panelov bude spestrený výpiskami z kroniky obce Kríže, ktoré hlboko zapôsobia na každého, komu tieto udalosti nie sú ľahostajné.
Desaťkilometrovú trasu pre účastníkov naplánovali Klub slovenských turistov, detská organizácia Fénix a dobrovoľníci z občianskeho združenia Dobrá Myšlienka v Bardejove.
Fakty
2. svetová vojna a SNP
Druhá svetová vojna je dodnes najväčším a najrozsiahlejším ozbrojeným konfliktom v dejinách ľudstva, začala 1. septembra 1939 a skončila 2. septembra 1945.
Straty civilistov predstavujú 47 miliónov, vojenské straty 25 miliónov ľudí, vojny za zúčastnilo 64 štátov, celkovo 72 miliónov ľudí, čo boli približne 3 percentá vtedajšej svetovej populácie
V armádach bojujúcich krajín slúžilo dohromady 110 miliónov ľudí, zasiahla všetky kontinenty s výnimkou Južnej Ameriky a Antarktídy.
SNP začalo 29. augusta 1944, trvalo 60 dní a pod tlakom vojenskej a materiálnej prevahy skončilo rozhodnutím Slovenskej národnej rady a 1. Čs. armády 28. októbra 1944 ústupom povstalcov do hôr a prechodom na partizánsky spôsob boja.
Partizáni pokračovali v bojoch proti nacistom až do oslobodenia krajiny na jar 1945. Nepriateľské jednotky rozpútali proti účastníkom povstania a civilnému obyvateľstvu fašisitický teror. Výsledkom bolo 211 hromadných hrobov s 5034 obeťami a 102 vypálených obcí a osád.
2. septembra 1944 bola obec Kríže ostreľovaná mínometnou paľbou. Ľudia utiekli do čergovských lesov. Zničený bol kostol aj ďalšie budovy. Z Krížov boli odvedení Peter Blaňar a Jozef Štefan, podozriví z partizánstva. Ranený a zabitý v dedine nebol nik z občanov.
Zdroj: OZ Dobrá myšlienka
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári