Ešte pre niekoľkými rokmi nebolo v mestskej pamiatkovej rezervácii na Radničnom námestí počas dňa ani jedno auto. Prejazd bol totiž zakázaný. Dnes tam vidieť situácie, keď námestie križujú autá zo všetkých strán. A nielen v povolenom čase.
BARDEJOV. Značky pri vstupe na bardejovské námestie obmedzujú vjazd na pešiu zónu pre zásobovanie dvakrát na tri hodiny denne.
Od šiestej do deviatej ráno a od tretej do šiestej popoludní. Zdá sa však, že vodiči túto dobu z rôznych príčin nerešpektujú.
Podľa zákona 176/2002 Z.z. o ochrane a rozvoji územia, ktorý stanovuje podmienky na plnenie dohovoru o ochrane Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, v ktorom je Bardejov zapísaný, sa okrem iného hovorí: „Mesto Bardejov zabezpečuje, aby hospodárska činnosť v Bardejove svojím charakterom, dopravnými a priestorovými nárokmi a akýmkoľvek znečisťovaním prostredia rušivo nevplývala na krajinný, architektonický a urbanistický ráz mesta. Mesto Bardejov dbá na to, aby stavebná a hospodárska činnosť na vymedzenom území neohrozovala zachovanie podstaty historických pamiatok zapísaných v Zozname svetového dedičstva a rušivo nevplývala na ich historický vzhľad.“
Terasy nie, autá áno
Podľa Františka Štenka, ktorý je na bardejovskom námestí každý deň, námestím aj mimo vyznačenej doby často prechádza alebo na ňom parkuje veľa áut.
„Stretol som sa s tým, že sa turisti sťažovali, prečo tam nejaké autá bez označenia, mimo vyznačených hodín parkovať môžu a oni nie. Tieto autá vplývajú na turistiku v Bardejove vyslovene negatívne. Mesto zrušilo terasy na námestí, pretože prekážali výhľadu a fotografovaniu. Autá prechádzajúce alebo stojace po oboch stranách námestia im však neprekážajú," komentuje dopravnú situáciu na Radničnom námestí.
Priestupky riešia dohováraním
Šéf mestskej polície v Bardejove Milan Hoško situáciu vidí trochu inak.
„Touto otázkou sme sa zaoberali aj na porade vedenia mesta. Aj keď je pravdou, že disciplína vodičov nie je najlepšia, hlavný dôvod tohto problému vidíme v tom, že sa práve rekonštruuje Stöckelova ulica. V súčasnosti situácia síce nie je taká, ako by si vyžadoval zákon, ale do zákona sa všetko dať jednoducho nedá. Dopravné značenie je jedna vec a život je druhá vec. Momentálne, aj s vedomím vedenia mesta, sme tam trošku zhovievaví a zameriavame sa iba na bezdôvodné prejazdy námestím z Rhódyho alebo z Veternej ulice smerom na Dlhý rad. Pokiaľ ide o zásobovanie prevádzok, aj keď tieto prípady nie sú bez povšimnutia, v prevažnej miere ich riešime dohováraním. Značenie v meste však nespadá do našej kompetencie, toto rieši oddelenie podnikateľských činností v súčinnosti s dopravným inšpektorátom,“ uviedol.
Vyznačený čas by sa mal dodržiavať
Vedúci oddelenia podnikateľských činností Mestského úradu Mikuláš Serečun sa k tejto téme vyjadril nasledovne:
„Áno, dopravné značenia a obmedzenia na Radničnom námestí sú v našej kompetencii. Keď sa námestie rekonštruovalo, bola spracovaná aj projektová dokumentácia pre dopravné značenie. Podľa toho sa aj riadime a podľa toho sú aj inštalované dopravné značky. Zmena, ktorá nastala, bola vyvolaná rekonštrukciou Stöckelovej ulice. Pri vstupe na námestie, do mestskej pamiatkovej rezervácie, sú inštalované dopravné značky, kde je vyznačený čas pre zásobovanie, ktorý by sa mal dodržiavať.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári