Počas tohto leta boli na oddelení infektológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove hospitalizovaní šiesti pacienti, ktorí ochoreli na kliešťovú encefalitídu.
Agentúrny text sme doplnili informáciami redakcie Korzára.
PREŠOV. Väčšinou boli pacienti infikovaní kliešťom, ktorý bol nositeľom tohto vírusu v lokalite Domaša-Dobrá.
"Kliešťová encefalitída je najzávažnejšie vírusové ochorenie, ktoré sa v našich zemepisných šírkach prenáša kliešťami. Najznámejší druh prenosu tohto ochorenia je po poštípaní kliešťom, menej známy je prenos vírusu prostredníctvom konzumácie nepasterizovaného mlieka a mliečnych výrobkov. Zo šiestich pacientov v našej nemocnici boli piati pacienti takí, ktorí konzumovali hrudku syra vyrobenú z nepasterizovaného mlieka pochádzajúceho od zvieraťa nakazeného vírusom kliešťovej encefalitídy," uviedla primárka oddelenia infektológie FNsP J. A. Raimana v Prešove Nataša Špiláková.
Zdôraznila, že samotné ochorenie sa nedá vyliečiť, len zmierniť príznaky. Po odznení ochorenia sa môžu u niektorých pacientov prejaviť aj psychologické zmeny ako sú sklony k depresiám, úzkostiam a mnohokrát je nutná aj psychiatrická liečba.
„Príznaky ochorenia prichádzajú v dvoch fázach. Prvá je 2-5 dní po uhryznutí. Pacienti majú zvýšenú teplotu, sú unavení, slabí a majú bolesti svalov aj kĺbov. Po dvoch týždňoch dochádza k druhej fáze. Zápal mozgu a mozgových blán sa už prejavuje nielen vysokými horúčkami, ale aj silnými bolesťami hlavy a tento stav si už vyžaduje hospitalizáciu,“ vysvetlila infektologička.
U časti pacientov došlo k miernemu poškodeniu mozgu
Podľa jej slov boli pacienti prepustení v stabilizovanom stave. U časti z nich boli v čase prepustenia príznaky mierneho poškodenia mozgu. U niektorých sa toto poškodenie upravilo.
Kliešťová encefalitída je jedno z ochorení, na prevenciu ktorých podľa Špilákovej existuje dostupné očkovanie.
Toto očkovanie nepatrí medzi základné, ale je dostupné každému. Realizuje sa prostredníctvom ambulancií všeobecného lekára alebo pediatra, očkuje sa tromi dávkami, so začiatkom v zimných mesiacoch. Takto získaná imunita vydrží tri roky, potom je možné preočkovanie.
Ďalšou možnosťou prevencie je počas pobytu v prírode chrániť sa ochrannými prostriedkami tzv. repelentnými prípravkami proti kliešťom. Dôležité je podľa primárky nezabudnúť na vhodné oblečenie, do lesa nosiť dlhé nohavice, dlhé rukávy či pokrývku hlavy.
Vyberajte ho v rukavičkách, zabudnite na olej a mydlo
Špiláková upozorňuje aj na to, že podľa najnovších odporúčaní nie je dobré natierať kliešťa olejom alebo mydlom. Dôležité je ho vyberať v rukaviciach a nie holými rukami, nie je podstatné, či sa vyberá v smere, alebo proti smeru hodinových ručičiek.
Kliešte v našich zemepisných šírkach okrem kliešťovej encefalitídy prenášajú aj lymskú boreliózu, závažné bakteriálne ochorenie, proti ktorému nie je dostupné očkovanie.
Samozrejme, nie všetky kliešte sú infikované.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári