Preto treba zatlieskať Mariánovi Antalovi, ktorý je dušou nového Lukostreleckého klubu X-Focus Prešov (názov je odvedený od toho, že stredová najvyššia hodnota v tomto športe sa označuje písmenom X). Ako vyznávač tejto aktivity, ktorý aj súťaží, sa podujal podchytiť záujemcov o luk, šípy a terč všetkých vekových kategórií. Veď zelená svieti nielen omladine, ale i seniorom.
PREŠOV. Na Slovensku a tobôž v Prešovskom kraji nie je veľa klubov.
„Oficiálne fungujeme iba pár mesiacov, iba sa rozbiehame, takže zatiaľ pod hlavičkou nášho klubu sme ešte neabsolvovali žiadnu súťaž. Na vystúpenia príde rad postupne, po systematickom tréningu a nácviku istých činností,“ rozhovoril sa Marián Antal, ktorý šéfuje klubu a zároveň je i trénerom.
Adepti rozložili svoj stan v priestoroch Strednej odbornej školy lesníckej v Prešove, kde je aj lukostrelecký krúžok, ktorý vedie. Nateraz je poruke 10 jednotlivcov.
„Bude nás iste postupne viac, lenže bolo také voľnejšie obdobie, prázdniny, dovolenky. Mladší ako osemnásť rokov môžu chodiť pod dohľadom dospelého, rodičov. V Prešove bolo napríklad jedno dievčatko, ktoré fungovalo v kategórii do deväť rokov.“
Prívržencom nebráni vek v tom, aby sa zapojili do diania. „Máme aj lukostrelca, ktorý má vyše sedemdesiat rokov.“
Pokiaľ ktosi pomýšľa na to, že bude súťažiť na vrcholných akciách vrátane olympiády, musí sa podriadiť tvrdej reholi a dlhoročnému drilu. Na túto métu zatiaľ nikto nemyslí, hoci ktovie, čo bude neskôr.
Systém súťaží je pestrý a zahŕňa pohárové či postupové zápolenia. Kým sa Prešovčania objavia v akcii, dovtedy musia prejsť potrebným výcvikom.
„Onedlho nastúpi halová lukostreľba, ktorá nahradí terénnu a v tomto období chceme zdokonaliť mierenú lukostreľbu. Ešte však trénovanie nie je každému vlastné, chce to nabrať vnútornú istotu. Po pár týždňoch je to prirodzené, ale neskôr už budú adepti oťukaní.“
Iba talent nestačí
Zaujímalo nás, aký je to drahý šport. Tak ako v inom odvetví, aj tu funguje postupnosť i v technickom vybavení a tiež závislosti od toho, či ide o terčovú, terénnu alebo 3D lukostreľbu.
„Aj cyklista začína kolobežkou a až potom sa dostane k špeciálu. Pre začiatočníkov vybavenie predstavuje sumu do 160 eur, čo zahŕňa luk, šípy, tulec na šípy, chránič prstov a predlaktia. Pre špičkových pretekárov sú relácie iné dosahujúce cenu za luk niekoľko stoviek eur a celá výbava predstavuje sumu okolo dvetisíc eur.“
Zastrešujúci národný zväz má snahu, aby sa pretekári dostali na medzinárodné akcie, ale iba najlepší majú hradené všetky náklady. Zaujímalo nás, koľko rokov trvá výchova špičkového jednotlivca.
„Na to sa nedá odpovedať jednoznačne. Závisí to od nadania, talentu, ale hlavne usilovnosti a schopnosti podriadiť sa nespočetnému opakovaniu daných činností. V každom prípade je to šport pre introvertov a ťažisko spočíva v psychike pretekára. Nie je to o napumpovaní svalov, ale treba mentálne dospieť. To je veľmi individuálne, môže to byť štyri-päť rokov, ale i dlhšie. Podstatné je potom dosahovať vyrovnanú a stabilnú formu na všetkých súťažiach a úrovniach,“ čo-to priblížil zo zákulisia tohto nevšedného športu Marián Antal.
Pripomenul, že medzi juniormi je veľa talentovaných, ale nie každý vydrží v úsilí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári