Celoplošné čipovanie má pomôcť pri strate a nájdení zvieraťa, ako aj pri identifikácii jeho majiteľa. Majiteľom nezačipovaných zvierat hrozí pokuta až 370 eur.
BARDEJOV. Od 1. februára minulého roku nadobudla účinnosť nová vyhláška o identifikácii a registrácii spoločenských zvierat vzťahujúca sa k zákonu o veterinárnej starostlivosti.
Ukladá majiteľom spoločenských zvierat povinnosť zabezpečiť na vlastné náklady identifikáciu týchto zvierat transpondérom, tzv. mikročipom. Od 30. septembra tohto roka budú musieť byť všetky psy, mačky a fretky povinne čipované.
Čipovanie je už povinné
Podľa nového zákona o veterinárnej starostlivosti všetky spoločenské zvieratá, ktoré sa narodili od 1. 11. 2011, musia byť povinne po narodení do 8 týždňov označené mikročipom.
Povinnosť sa vzťahuje však aj na zvieratá, ktoré sa narodili pred týmto dátumom. V tomto prípade však platí prechodné dvojročné obdobie, ktoré sa končí 30. septembra 2013. Od tohto dátumu musia byť všetky psy, mačky a fretky začipované.
Taktiež zvieratá, ktoré sa narodili pred 1. 11. 2011 a sú predmetom predaja, musia byť označené mikročipom ešte pred zmenou majiteľa, teda toto prechodné obdobie sa na ne nevzťahuje.
Ak máte psíka, ktorý sa narodil 3. novembra 2009, stačí, ak ho čipom označíte do 30. septembra 2013. Ak však zviera mení vlastníka, musí byť pred týmto úkonom už označené.
Výnimkou sú však zvieratá, ktoré sú tetované a tetovanie bolo dokázateľne vykonané pred 3. júlom 2011, je riadne čitateľné a zaznačené v preukaze o pôvode psa.
Aplikáciu čipu vykonáva veterinár
Čipovanie a registráciu vykonáva veterinárny lekár. Aplikácia mikročipu je podobná ako vakcinácia.
Mikročip je zavedený jednorazovým aplikátorom pod kožu zvieraťa na ľavú stranu krku, prípadne medzi lopatky. Je to malé teliesko veľkosti zrnka ryže. Obsahuje číselný kód, ktorý je možné odčítať špeciálnym zariadením - čítačkou.
Všetky informácie spojené s číselným kódom psa, meno majiteľa, adresa, telefónne číslo, meno zvieraťa, dátum narodenia a jeho vonkajší popis sú zaznamenané v Centrálnom registri spoločenských zvierat.
Tieto údaje tam vkladá súkromný veterinárny lekár a objavia sa len po zadaní čísla mikročipu na webovej adrese centrálneho registra - www.crsz.sk.
Prečo čipovať
„Samotné čipovanie, registrovanie a priradenie k majiteľovi má pre zviera, ako aj pre jeho majiteľa, veľký význam. V prípade straty alebo krádeže zvieraťa je po odčítaní kódu pomocou čítačky možné rýchle a bezproblémové nájdenie jeho vlastníka,“ vysvetlil podstatu čipovania veterinárny lekár Patrik Ličko.
Každá veterinárna ambulancia a zariadenie ako útulok alebo karanténna stanica musí mať čítačku na odčítanie mikročipu.
„Čip, ktorý v rámci povinnosti zavedie veterinár, je pasívny implantát, takže sám nevysiela žiadny signál, ktorý by sa dal vystopovať, slúži len na samotnú identifikáciu. Odmietnutie čipovania je pokutované sumou až do výšky 370 eur. Náklady za úkon sa u jednotlivých veterinárnych lekárov líšia, pohybujú sa od 15 do 25 eur,“ dodal Ličko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári