Obavy z kupovania hlasov pred voľbami do vyšších územných celkov (VÚC) majú poslanci Národnej rady SR za KDH. Ján Hudacký a Pavol Zajac sondovali pripravenosť polície na túto hrozbu.
PREŠOV. Podpredseda KDH Ján Hudacký, ktorý je ohláseným kandidátom pravice na župana, a jeho poslanecký kolega Pavol Zajac sa v pondelok stretli s prešovským krajským policajným riaditeľom.
Hovorili spolu o opatreniach polície proti kupovaniu hlasov v rómskych osadách.
„Máme dostatok indícií, že sa tento nekalý jav opakoval v každých voľbách do VÚC. Stretli sme sa s náčelníkom krajského riaditeľstva PZ, aby nás informoval, ako predísť kupovaniu hlasov, čo je dnes už trestný čin. Deje sa navyše sofistikovaným spôsobom a má charakter organizovanej trestnej činnosti,“ povedal J. Hudacký.
Polícia je pripravená
Zdôraznil, že zo stretnutia s náčelníkom vyplynulo, že polícia sa tejto veci venuje a okrem štandardných opatrení a zvýšeného výkonu služby vie zapojiť i operatívne zložky v snahe predísť týmto skutkom.
„Oni už niektoré činnosti, aj v súvislosti s úžerníkmi, robia. Keď budú mať informácie o príprave trestného činu, môžu zasiahnuť,“ uviedol Hudacký.
Snahu o zamedzenie kupovania hlasov odôvodňuje skúsenosťami z minulosti: „Oprávňujú nás k tomu, aby sme otvorili túto tému, ako prevenciu.“
Hudacký očakáva, že sa k tomu prihlásia všetci kandidáti na župana a poslancov.
Kupované hlasy môžu podľa jeho slov ovplyvniť výsledok volieb do VÚC, vzhľadom na nižšiu účasť.
Týka sa to volieb predsedu i poslancov, kde v niektorých prípadoch rozhodujú desiatky či stovky hlasov.
Podľa Hudackého nejde len o zneužívanie Rómov, ale aj iných sociálne odkázaných občanov.
Zajac: Ako v supermarkete
„Vo voľbách do VÚC, ale i v komunálnych, dochádzalo opakovane v minulosti k masívnemu kupovaniu hlasov v rómskych osadách. Ako v supermarkete,“ povedal krajský predseda KDH Pavol Zajac-
Podľa neho išlo o tisíce hlasov, pričom cena jedného sa pohybovala od 2 do 5 eur.
„Keď som v roku 2005 podal trestné oznámenie, pretože sme mali určité indície, dôkazy i výpovede, trestné konanie bolo skončené tým, že skutok nie je trestným činom. V súčasnosti však to už je trestný čin, pri ktorom hrozí trest odňatia slobody na 1 až 5 rokov,“ zdôraznil Zajac, ktorý v tejto veci interpeloval aj ministra vnútra.
„Chceme predísť tomu, aby Prešovský kraj vyzeral ako rozvojové krajiny, kam chodia pozorovatelia OBSE, pretože sa tam dejú podobné veci. Treba im všetkými silami zamedziť. Nech každý, vrátane všetkých bezpečnostných zložiek štátu, robí to čo má,“ doplnil Zajac.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári