Na komisiu pre územný plán, výstavbu, dopravu a životné prostredie predložil riaditeľ Technických služieb mesta Prešov (TSmP), a. s., Jozef Višňovský návrh na rozšírenie hlavného mestského cintorína. Ide o lúku za domom smútku, kde by vedeli vytvoriť 490 hrobových miest. Návrh súvisí s faktom, že počet voľných miest sa radikálne znižuje a projekt rozšírenia cintorína Solivar-Šváby mešká. Stavbu blokuje nedokončený archeologický výskum.
PREŠOV. V návrhu ide o lúku, kde je zeleň a stromy, ale podľa riaditeľa Višňovského by tu bola možnosť po istých úpravách pripraviť priestor na hrobové miesta.
„Je to len v rovine návrhu, lebo o tom musia rozhodovať poslanci, keďže by išlo o zmenu v územnom pláne. Rozptylová lúka ostane zachovaná a na spomínanom priestore by sme vedeli vytvoriť okolo 490 hrobových miest,“ vysvetlil Višňovský.
Odôvodnil to tým, že mnohí starí Prešovčania by boli radšej pochovaní na hlavnom mestskom cintoríne ako v iných častiach mesta.
„V priemere je v meste okolo 45 až 50 pohrebov mesačne, ročne okolo 600, pričom sa pochováva na hlavnom mestskom cintoríne, v Nižnej Šebastovej, Solivare, na Zlatobanskom, Soľnobanskom cintoríne, Dúbrave a čiastočne aj na Kalvárii,“ popísal realitu vedúci Prevádzky pohrebných a cintorínskych služieb Martin Janiga.
Mochnacký: Cintorín je už kompozične uzavretý
Komisia návrh prerokovala, ale prijala zamietavé uznesenie. Ako nám povedal člen komisie, neposlanec Rastislav Mochnacký, lúka by sa rozhodne nemala obetovať takým potrebám.
„Lúka so zeleňou má svoje opodstatnenie v kompozícii cintorína aj v rámci architektúry domu smútku. Keby sa tam pochovávalo, nezvratne by to zničilo kompozíciu cintorína. Ten je z nášho pohľadu už uzavretý,“ argumentoval Mochnacký.
Dodal, že síce chápe akútny stav, ale ten trvá už roky a východiská sa musia hľadať inde. Ďalší člen komisie, poslanec Ľudovít Malaga (nez.) však s týmto názorom nesúhlasí.
„Rozšírenie cintorína na Solivare sa zaseklo na neukončenom archeologickom výskume. Až teraz bola vypísaná nová súťaž na realizátora výskumu a bez jeho ukončenia nie je možné vydať povolenie na začatie stavby. Čas beží a potrebujeme hľadať riešenia. Nevidím dôvod na to, aby sa tá lúka blokovala, keď je tu potreba riešiť hrobové miesta,“ myslí si Malaga.
Pripomenul tiež, že mestský cintorín nemožno považovať za uzavretý. Naopak. Potrebujeme ho dotvoriť.
„Realita súčasnosti ukázala, že potrebujeme doriešiť areál aj zvonku z hľadiska zelene pri dome smútku z ulice, prístupovú cestu, chodníky či parkovacie miesta. Ľudia sa sťažujú, že keď idú na pohreb, nemajú kde zaparkovať,“ argumentoval Malaga.
Ľudia nechcú mať blízkych na rôznych cintorínoch
„Som Prešovčanka a neviem si predstaviť, že by ma mali pochovať niekde v Šebastovej alebo na Kalvárii, keď tu máme všetkých príbuzných, ale tá lúka je jediná zeleň. Asi to nie je dobrý nápad,“ myslí si Anna Sedláková. Tibor Kollarčík by to naopak uvítal.
„Je mi celkom jedno, kde budem mať hrob a keď niet miesta, tak aj táto lúka je dobrá. Mali by začať rušiť aj tie staré hroby spred dvoch storočí, o ktoré sa už roky nikto nestará. Sú aj také, čo sú zarastené burinou a hrob naznačuje len nejaká ohrada, alebo ani to nie,“ dodal.
Terézia Kačmárová má blízkych na troch cintorínoch v Prešove a v čase Dušičiek sa musia presúvať po celom meste.
„Už sme si zvykli, ale nie je to príjemné, preto si viem predstaviť, že rodiny by chceli mať miesto na jednom cintoríne. Ja by som pochovávanie na tej lúke prijala. Aj nejaké miesto s lavičkami keby tam bolo, aby si tu mohli ľudia posedieť a modliť sa,“ poznamenala.
Pani Margita nám zase porozprávala o smutnej udalosti v rodine, keď jej príbuzní zahynuli pri autonehode.
Museli spracovať smútok z tragédie, zorganizovať pohreb a problém s tým, kde nájdu hrobové miesto ich nepríjemne zaskočil. Riešili ho plní bolesti a emócií a nakoniec inak, ako by to urobili za iných okolností.
Riaditeľ TSmP Jozef Višňovský zdôraznil, že na pochovávanie pripravujú aj takzvaný plán B tým, že priebežne vyhodnocujú pasportizáciu hrobových miest na všetkých siedmich cintorínoch v meste a aj tam hľadajú rezervy. Je to však proces, ktorý si vyžaduje čas.
Návrh pochovávania na lúke za domom smútku predložili preto, aby ponúkli na diskusiu ďalšiu možnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári