STROPKOV. Najúspešnejší z rybárov, Juraj Petrovaj, vysvetlil, že tieto vodné dravce sa lovia od 16. júna do konca roka.
„S príchodom jesene sa sumce pomaly ukladajú na zimu, tých úspešných záberov je oveľa menej, pretože už nie sú také aktívne. Je to teplomilná ryba, ktorá reaguje na teplotu vody. Čím je vyššia, tým viac žerie a je aktívnejšia. Keď teplota vody klesá, má menej pohybu a loví sa oveľa ťažšie, pretože sa drží skôr pri dne.“
Len on sám ulovil počas tejto sezóny 18 sumcov, dokopy však s ostatnými sumčiarmi, s ktorými vyráža na vodu vo svojej lodi, pokorili 27 týchto dravcov.
Rekordné úlovky
Na otázku, na ktoré tohtoročné úlovky je hrdý najviac, reagoval: „Som hrdý na každý úlovok, ktorý sa mi podarí chytiť na vábničku. Ale spomeniem svoj rekord - 258-centimetrového sumca, ktorého sme síce nevážili, ale ichtyológ Stanislav Géci určil jeho hmotnosť na 108 kg. Ulovili sme ho spoločne s kamarátom Petrom Čaklošom a pustili sme ho v dobrej kondícii späť do Domaše. O týždeň sa nám podarilo uloviť 245-centimetrového sumca vážiaceho 101 kg. Ale zabrali aj ďalšie pekné kusy od 175 do 240 centimetrov. Čo sa týka tých najmenších, za jednu noc sa nám podarilo uloviť rovno štyri ryby merajúce od 150 do 185 centimetrov.“
Podľa skúseného sumčiara sa dá približný vek sumca vypočítať podľa jeho dĺžky. Za rok totiž v priemere vyrastie päť centimetrov, takže napríklad 250–centimetrový obor má približne 50 rokov.
Sen: trojmetrový kus
Juraj Petrovaj skonštatoval, že sezóna 2013 bola vôbec najvydarenejšia, a to sa lovu sumcov venuje už 15 rokov.
Prezradil tiež, že za ten čas má na konte 98 sumcov a keďže sa na nich ešte tohto roku chystá, možno sa mu podarí zaokrúhliť ich počet na rovnú stovku.
Jeho snom je však trojmetrový úlovok. Je celkom možné, že by išlo o európsky rekord, lebo ako povedal, nevie o nikom, kto by túto hranicu na našom kontinente pokoril.
Ani po skončení sumčiarskej sezóny sa rybárčenia neplánuje vzdať a bude loviť iné druhy rýb. Zaujímalo nás, čo robí s toľkými úlovkami.
„Najväčšie tohtoročné sumce som pustil späť do Domaše, podobne ako veľa iných rýb. Ostatné mám buď pre vlastnú potrebu, údim ich, nakladám, alebo rozdám rodine a kamarátom,“ povedal.
Porovnal aj dva spôsoby lovu týchto vodných dravcov. „Dajú sa chytať z brehu aj z lode. Ale z brehu to dokáže každý, kto má adekvátne rybárske vybavenie. Navyše je veľmi zdĺhavé čakať celé dni či týždne, kým sumec zaberie. Ja chytám zásadne z lode, pretože toto pokladám za ozajstný kumšt. Je to náročnejšie, riskantnejšie, ale práve preto ma takýto spôsob lovu fascinuje.“
Spomenul aj svojho parťáka Jozefa Gulu, s ktorým vyrážali na vodu spoločne. Tomu sa prednedávnom podarilo chytiť napríklad aj 240-centimetrového giganta.
Autor: ada
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári