LIPANY. Mesto Lipany vo svojej viac ako 700-ročnej histórii podobne ako iné mestá zažilo svoje vrcholy i pády.
V historických záznamoch sa uvádza, že v 16. storočí bolo znateľne zničené vojenskými stretmi, požiarom a chudobou.
Vlastník panstva Kamenica a Novohrad Juraj Tarczay chcel, aby sa mesto pozviechalo a naštartovalo svoj rozvoj.
Lipiančania dodnes tvrdia, že rozvoj ich mesta sa začal, keď dostali slobodu.
V historických dokumentoch často listuje aj bývalý stavbár, dnes 87-ročný Ján Turlík, ktorý je autorom knihy Lipany v horizonte času.
Zo stredovekých záznamov nám prečítal výňatok, ktorým vlastník panstva zbavuje obyvateľov Lipian povinnosti robotovania a služieb.
"Sú vyňatí a oslobodení od všetkých poplatkov riadnych a mimoriadnych, ako aj od akýchkoľvek finančných bremien v súvislosti s predávaním piva a vína," zacitoval z dokumentu Turlík.
V meste sa darilo najmä obuvníkom
V súčasnosti sa tento rodák z Lipian venuje zhromažďovaniu faktov o remeslách, ktoré sa v meste prevádzkovali.
Bolo tu veľa pekárov, krajčírov, našli sa kováči, ale bez pochyby bolo najviac obuvníkov.
"Hovorilo sa, že každý druhý chlapec v Lipanoch sa učil za obuvníka, aj môj otec bol obuvníkom. O tunajších majstroch sa vedelo široko, ďaleko i v zahraničí," konštatoval dôchodca.
Mesto ako centrum obuvníkov preslávil niekdajší závod na výrobu vojenských topánok, ktorý vlastnila rodina Friedmannovcov.
"Za prvej svetovej vojny tu bol podnikateľ židovského pôvodu. On zamestnával až 30 ľudí a robili obuv pre armádu, to málokto vie, ale je to historicky dokázané," vysvetľuje Turlík.
Svoj závod tu rodina držala až do 2. svetovej vojny, keď sa začalo prenasledovanie židovských občanov.
Klasické pracovné baganče
Turlík spomína, že v Lipanoch vyrábali kvalitné pracovné topánky takzvané baganče, tie vyvážali do Česka, Francúzka a brali si ich aj ľudia, ktorí odchádzali za prácou do Ameriky.
"Baganče vyrobené v Lipanoch mali svoju kvalitu, stáli 45 korún československých, pre porovnanie, za korunu ste dostali 10 rožkov. Potom tu Baťa postavil predajňu a predával topánky za 39 korún, to remeselníkom nenarobilo dobrotu," doplnil dôchodca.
Pripomenul, že keď už sa spomína výroba pre ozbrojené zložky, tak Lipany celkom od tejto tradície neupustili.
Aj keď topánky sa tu už nerobia, sídli tu firma, ktorá vyrába oblečenie pre vojakov či iné ozbrojené zložky, najmä pre zahraničie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári