Obnova stála 14,3 milióna eur.
BARDEJOV. Obyvateľom Bardejova, Bardejovskej Novej Vsi a Dlhej Lúky bude slúžiť zmodernizovaná čistiareň odpadových vôd (ČOV) v Bardejovskej Novej Vsi.
Jej obnova stála 14,3 milióna eur. Z toho do stavebných prác sa investovalo 9,6 milióna, do technológie 4,7 milióna eur.
Informoval o tom generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS), a. s., Stanislav Hreha v stredu pri slávnostnom ukončení stavby.
Projekt bol financovaný na 85 percent z Kohézneho fondu Európskej únie, desať percent išlo zo štátneho rozpočtu a piatimi percentami sa podieľala na spolufinancovaní VVS.
Skúšobnú prevádzku čoskoro ukončia
Hlavným cieľom bolo rozšírenie zásobovania pitnou vodou, odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd a tým aj ochrana vodných zdrojov a životného prostredia pred znečistením.
Projekt realizoval Chemkostav a Ekostav Michalovce. S výstavbou sa začalo v máji 2011 a práce sa ukončili začiatkom tohto roka.
Čistiareň je aktuálne v skúšobnej prevádzke, ktorá by sa mala skončiť v najbližších dňoch.
Hreha uviedol, že čistiareň po rekonštrukcii spĺňa najprísnejšie normy Európskej únie. Znamená to, že z vody dokáže odstrániť fosfor aj dusičnany. Všetky technologické procesy patria k najmodernejším v Európe.
„Táto čistiareň odpadových vôd vypúšťa do tokov čistejšiu vodu, ako tam pôvodne tiekla. Všetky technologické procesy sú najmodernejšie, aké vôbec v Európe sú,” uviedol Hreha.
Čistiareň slúži pre mesto Bardejov vrátane prímestských častí Bardejovská Nová Ves a Dlhá Lúka.
„Pôvodná kapacita čistiarne vôd, ktorá bola stavaná pre 32 400 domácností, prípadne firiem, sa rozšíri na 36 500 pripojení. Momentálne má čistiareň rezervu 10 – 20 %, čo by malo kapacitne vyhovovať na zhruba ďalších 20 i viac rokov,“ dodal Hreha.
Museli postaviť aj novú nespevnenú cestu
Riaditeľ bardejovského závodu VVS Vladimír Novák doplnil, že výstavbu sprevádzali aj negatívne reakcie obyvateľov mestskej časti Bardejovská Nová Ves.
Nepáčilo sa im, že ťažké auta s kalmi budú prechádzať popred ich domy. Firma sa preto rozhodla vybudovať približne jeden kilometer náhradnej cesty k čistiarni, aby tak vyšla domácemu obyvateľstvu v ústrety.
Znamenalo to však zvýšenie nákladov oproti pôvodným rozpočtom.
„Zatiaľ táto cesta nemá spevnený povrch a slúži iba pre nákladné vozidlá. Okrem prebudovania starej ČOV pribudli aj nové budovy a najmä nová technológia. Čistička spĺňa všetky kritériá, pretože sú tu umiestnené tri formy čistenia – mechanické čistenie, biologické aj terciárne čistenie,“ vysvetlil Novák.
Mohla by vydržať aj 30 rokov
Modernizáciou čistiarne sa dosiahli povolené odtokové hodnoty, hlavne amoniakálneho dusíka, ktorý je z hľadiska odberu pitnej vody kľúčovým faktorom.
Tým by sa mal zlepšiť aj stav rieky Topľa a okolitého životného prostredia. Predpokladá sa, že sa zvýši aj komfort bývania v neďalekých rodinných domoch, pretože technológia prináša menší zápach a zvýšenie kvality ovzdušia.
Technológia je postavená tak, aby vydržala minimálne 30 rokov, všetko však podľa Nováka závisí od toho, ako rýchlo sa bude Bardejov rozvíjať.
Pôvodná čistiareň odpadových vôd bola postavená v roku 1983 a bola už kapacitne nevyhovujúca. Stará technológia navyše nespĺňala požadované kritériá a normy.
Modernizovaná ČOV pozostáva z dvoch paralelných liniek s novým mechanickým a biologickým čistením a regeneráciou kalu, dvoch kruhových dosadzovacích nádrží a následného terciárneho dočistenia na mikrositových filtroch.
Jedna z dosadzovacích nádrží. Pohyblivé rameno z dna zbiera usadený kal.
Terciárne čistenia. Na valcoch mikrositových filtrov prebieha dočistenie. Foto k článku: Mario Hudák
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári