Tvrdí to prešovský primátor Pavel Hagyari (nez.), ktorý informoval, že od pondelka stavbári začali s revitalizáciou tejto technickej pamiatky.
PREŠOV. Prvá etapa prác by nemala trvať dlhšie ako jeden mesiac. V tom čase sa za zaujímavými výhľadmi budú musieť hostia dostať hore peši, čo znamená zdolať niekoľko desiatok schodov. Za pekného počasia im bude odmenou pohľad až na Vysoké Tatry.
Dodávateľ prác sa v súťaži zaviazal, že Vodárenskú vežu zrekonštruuje za 160-tisíc eur. V dolných priestoroch veže sa ráta s krajským informačným centrom, v hornej časti bude presklená vyhliadková miestnosť.
V druhej etape prác víťazná firma ešte sprevádzkuje výťah a na prízemí upraví interiér na gastronomické využitie.
Robotníkov čaká v najbližších dňoch vyčistenie a oprava kovového schodiska, výmena elektriny, vodovodného potrubia, okenných tabúľ a oprava strechy. Nasledovať bude výťah a príprava priestorov na kaviarničku, prípadne reštauráciu.
Investovala radnica s prešovskou župou
Rekonštrukcia Vodárenskej veže je združenou investíciou prešovskej radnice a Prešovského samosprávneho kraja. Krajskí poslanci na tento projekt schválili v rozpočte 100-tisíc eur a konečný termín na ukončenie rekonštrukčných prác stanovili na 29. novembra.
V opačnom prípade pohrozili vystúpením zo združenia, čo by pre mesto znamenalo vrátenie peňazí. Sľúbené financie župa poukázala na osobitný účet mesta.
Samosprávny kraj sa má stať spolupodielnikom na nehnuteľnosti minimálne vo výške jednej osminy hodnoty zrekonštruovanej veže
. Mesto sa zaviazalo, že na obnovu veže dá najmenej takú čiastku, ako kraj a práce na obnove objektu bude mať plne vo svojej réžii.
Prešovská radnica získala Vodárenskú vežu do svojho vlastníctva výmenou nehnuteľností s Coop Jednota Prešov, ktorej objekt patril. Pre zlý technický stav ho však niekoľko rokov majiteľ nevyužíval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári