PREŠOV. Na budove Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Prešove odhalia v utorok pamätnú tabuľu obetiam komunistického režimu, nespravodlivo väzneným vo väznici v Prešove.
Pamätnú tabuľu posvätí prešovský pomocný biskup Milan Lach.
Po odhalení bude seminár so svedectvami bývalých politických väzňov v aule Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity a archijerejská svätá liturgia za nespravodlivo väznených v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa.
Vo väznici v Prešove boli väznení a vyšetrovaní dvaja gréckokatolícki biskupi Ján Hirka a Ján Eugen Kočiš, rímskokatolícky biskup Štefan Barnáš, blahoslavený mučeník Metod Dominik Trčka, viacerí rímskokatolícki, ale najmä gréckokatolícki kňazi, rehoľníci a bohoslovci s cieľom vynucovania ich prestupu do Pravoslávnej cirkvi.
Okrem nich boli v Prešove väznení aj mnohí veriaci laici, vrátane rehoľných sestier a žien aktívnych v laickom apoštoláte.
Pomery za mrežami boli tvrdé
Viacerí z nich písomne zaznamenali svoje svedectvá o väzbe v Prešove, pričom najznámejší opis pomerov v prešovskej väznici je zaznamenaný v knihe kňaza Štefana Hlaváča Po priamych cestách.
Prešovská väznica bola podľa prešovského emeritného biskupa Jána Hirku povestná svojim tvrdým režimom.
Celý personál a predovšetkým dozorcovia boli pripravovaní na to, že vo väzení sú samí nepriatelia štátu. Ich správanie k väzňom bolo dosť hrubé a nevyberané. Vyšetrovanie bolo samý krik, ponižovanie, zastrašovanie, popretkávané rôznymi výmyslami, ktoré slúžili na prípravu obvinenia pred súdom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári