Návštevník sa na nej môže prostredníctvom stoviek fotografií, modelov aj dokumentov dozvedieť zaujímavosti nielen o histórii lietania v Prešove, ale aj o pilotoch, parašutistoch či modelároch.
PREŠOV. Začiatky bezmotorového lietania sa datujú od roku 1938. Viac sa rozvinulo po skončení 2. svetovej vojny.
Možno sa to dnes zdá neuveriteľné, ale v Prešove bola zavedená letecká doprava v roku 1943 na pravidelnej linke Bratislava - Sliač - Poprad - Prešov.
Išlo o lietadlá OK-TRE pre 6 cestujúcich a 2-člennú posádku.
Po vojne, v roku 1947, bola letecká doprava obnovená na trase Prešov - Bratislava - Praha a trvala až do roku 1962.
Lietala akrobatická špička
Časť výstavy je venovaná lietaniu na závesných klzákoch. Mimochodom, prvé pokusy boli v lyžiarskom stredisku Drienica v roku 1975 a na konci 70. rokov bol založený Deltaklub Prešov.
Lietať sa mohlo nad Kapušianskym hradom, Lysou Strážou a nad Kamenickým hradom.
„Prvým pilotom motorových strojov u nás bol František Vlček v roku 1945. Do Prešova boli dodané lietadlá Piper Cub a na nich boli vyškolení prví piloti. Park sa rýchlo rozširoval a o pár rokov sme už mali 24 rôznych lietadiel, medzi nimi aj Aero 45 a Morava L-200. Na dvojplošníkoch C 104 lietala akrobatická špička vedená pánom Majorošom. Máme pilotov, ktorí lietali na dopravných linkách v Sudáne, Egypte, Arabských emirátoch aj Indii, v armáde aj záchrannej službe. Naša bývalá členka Aeroklubu Magdaléna Tarasovičová teraz lieta ako druhý pilot na Boeingu 737 v Dubaji,“ zaspomínal za organizátorov výstavy Viliam Zbiňovský zo Slovenského leteckého zväzu M. R. Štefánika v Prešove.
Modelári aj parašutisti tu mali zázemie
Prvé doklady o leteckom modelárstve sú z roku 1935, ale silné zázemie vzniklo až v roku 1945. Modely lietadiel si stavali deti v školách aj vo vtedajšom pionierskom dome a dospelí mali základňu v Zväzarme.
V roku 1949 sa zaktivizovala aj skupina parašutistov. Existujú záznamy o prvom zoskoku 21 mladých ľudí. Neskôr sa k nim pripojili aj ženy.
Svoje miesto na výstave má aj vojenské letectvo v Prešove. Dôležitú operačnú úlohu zohralo letisko Išľa pri Prešove, z ktorého v auguste 1944 odletelo na front 26 lietadiel.
Piloti na výstave spomínali na svojich kolegov a návštevníkom ochotne rozprávali veselé aj nebezpečné príbehy z klubov.
Spomínali na tých, ktorí sú už v „leteckom nebi“ aj na tých, ktorí prevzali žezlo a v tomto koníčku pokračujú.
Medzi najstarších aktívnych pilotov patrí napríklad Gejza Markovič. Výstavu, ktorá potrvá do konca októbra zorganizovali Slovenský letecký zväz M. R. Štefánika, Aeroklub Prešov a leteckí modelári.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári