Na prešovskú radnicu v prvom polroku podali obyvatelia 11 petícií, ale len dve boli vyhodnotené ako opodstatnené, 4 zamietli, ďalšie nebolo možné vybaviť, alebo ich odložili.
PREŠOV. Medzi najmasovejšie petície patria dve a tie sa týkajú zachovania predajní cestovných lístkov MHD v nákupných strediskách Opál (1800) a Družba (1526 podpisov).
Rozbehli sa v čase, keď Dopravný podnik mesta Prešov (DPmP) v rámci znižovania nákladov uvažoval o zavedení predaja časových predplatných lístkov cez internet a začal rokovania s dodávateľom tejto služby.
Zdvihla sa vlna nevôle obyvateľov mesta a zorganizovali petície, ktoré doručili na radnicu. Ľudia argumentovali, že si lístky kupujú aj dôchodcovia, sociálne slabší ľudia a študenti, ktorí nemajú účty v bankách a prístup k internetu.
Žiadali o zrušenie prevádzky
„To je veľmi zaujímavé. Ešte sa nič nestalo a ľudia už protestujú. Bola to len jedna z úvah, ako znížiť náklady a do zavedenia tohto systému do praxe k zrušeniu prevádzok nedôjde,“ poznamenala na zastupiteľstve poslankyňa a predsedníčka Predstavenstva DPmP Štefánia Andraščíková (nez.).
Útvar hlavného kontrolóra obe petície vyhodnotil ako neopodstatnené s tým, že o zrušení či zachovaní predajní ešte nebolo rozhodnuté.
Podobne dopadla aj petícia obyvateľov Sekčova z Exnárovej ulice. V tomto prípade ľudia žiadali o zrušenie herne a kaviarne Caffé Gurmánia. Ako dôvod uvádzali nadmerný hluk a „zápach“ z pripravovaných jedál, ktorý sa cez ventiláciu z ich kuchyne dostával do bytov. O zrušenie prevádzky žiadali tamojší obyvatelia opakovane.
Aj túto petíciu vyhodnotili ako neopodstatnenú.
„Prevádzka bola od februára do konca septembra uzatvorená, čo znemožnilo vykonať v nej šetrenie za účasti kontrolného úradu, teda Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prešove, “ konštatoval v správe hlavný kontrolór Alexander Ernst.
Dve petície riešia
Medzi tie, ktoré úrad vyhodnotil ako opodstatnené a potvrdil to v správe aj hlavný kontrolór mesta, patrila petícia 91 obyvateľov z Bernolákovej ulice na sídlisku Sekčov.
Týkala sa rekonštrukcie terasového parkoviska a schodiska medzi bytovými domami. Tie boli v dezolátnom stave a ako petičný výbor zdôraznil, za uplynulých 30 rokov tam nebola vykonaná žiadna údržba. V súčasnosti už ide o havarijný stav.
Radnica sa problémom zaoberala, pripravuje sa projektová dokumentácia, aby bolo možné určiť výšku nákladov na obnovu. Financovať by sa mala z rezervy výboru mestskej časti č. 6.
Ďalšou opodstatnenou bola petícia 191 obyvateľov Solivaru za vybudovanie lávky cez Soľný potok pri Varni František. V júni mesto na to schválilo prostriedky, takže teraz prebieha proces verejného obstarávania na dodávateľa stavby.
Dá sa teda predpokladať, že sa premostenie stihne urobiť ešte tento rok. Pôjde o náklady vo výške 53-tisíc eur.
Ľudia chceli riešiť Kolmanku aj vodojem
Prešovčania žiadali napríklad aj zmenu v územnom pláne v lokalite Kolmanovej záhrady a podali dokonca dve petície.
Žiadali, aby sa z pozemkov určených na individuálnu bytovú výstavbu stala znova plocha verejnej zelene.
Protestovali tiež proti zriadeniu gastronomických služieb na Ul. 17. novembra, či za zachovanie objektov vodojemu na Táborisku.
Tieto petície však neboli akceptované.
Soľný potok. Peniaze na nové premostenie schválili.
Foto: ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári