Jedni návrh podporujú, iní tvrdia, že ani nie je potrebná. Rodičia detí, ktoré sú v športových kluboch a chodia tam trénovať, však jednoznačne hovoria, že to, čo potrebujú, je viac peňazí na ľadohodiny. Tento rok ich totiž majú menej ako vlani.
PREŠOV. S touto požiadavkou prišli aj na septembrové zasadnutie mestského zastupiteľstva.
Problém je totiž v tom, že keď sa tento rok zostavoval rozpočet mesta, poslanci ho znížili, a teda aj dotáciu na ľadohodiny. Konkrétne o 37-tisíc eur, čo je zhruba 350 ľadohodín.
Dotovaný počet, teda 2 360 ľadohodín, už budú mať kluby koncom novembra vyčerpané a reálne hrozí, že v decembri si za ne budú musieť platiť z vlastných zdrojov. Jedna ľadohodina má hodnotu 110 eur.
„Podľa zmluvy s mestom sme mali dostať dotáciu 297-tisíc eur, ale dostali sme len 260-tisíc. Každý klub sme informovali, na koľko ľadohodín majú nárok, ale oni to nerešpektovali a teraz čakajú, že mesto uvoľní tie peniaze, ktoré im na začiatku roka krátili,“ vysvetlil situáciu súčasný nájomca zimného štadióna z HC Prešov, o. z., Milan Mráz.
Investoval vraj do zlepšenia podmienok
Na mestské zastupiteľstvo bol predložený aj návrh na prevod pozemku za jedno euro pre HC Prešov, o. z., a predĺženie nájmu do roku 2031 za predpokladu, ak nájomca postaví novú halu do konca októbra 2014.
O zámere sa napokon nehlasovalo, ale ozvali sa kritické hlasy.
Napríklad Prešovčan Jaroslav Kočiš navrhoval, aby sa v tomto nájme nepokračovalo a aby mesto hľadalo nového investora cez verejnú súťaž.
Kriticky sa vyjadril k technickým podmienkam na štadióne a upozornil na rozbité okná, ktoré špatia objekt a spôsobujú úniky tepla.
„Sme tretie najväčšie mesto na Slovensku, a pritom máme najhorší štadión,“ povedal pred poslancami.
Oslovili sme Milana Mráza, zastupujúceho HC Prešov, o. z., a opýtali sme sa, ako plní nájomnú zmluvu s mestom. Podľa nej mal totiž do štadióna ročne investovať 33-tisíc eur, čo malo byť protihodnotou za nájomné.
„Doteraz sme investovali 200-tisíc eur a teda omnoho viac, ako sme sa zaviazali. Vymenili sme svetelné rampy, ozvučenie, upravili rolbáreň, vestibul aj vrátnicu, tiež šatne a vymenili sme okná za plastové. Ešte potrebujeme kúpiť novú rolbu na úpravu ľadu, ale to je investícia za 130-tisíc eur. Všetko naraz sa nedá,“ argumentoval Mráz.
V súvislosti s rozbitými oknami poznamenal, že tie dávajú opravovať priebežne, ale hráči ich pri tréningoch vždy rozbijú.
Do budúcnosti vidí riešenie v tom, že pri zatepľovaní objektu sa zasklená plocha zamuruje, čím zabránia aj únikom tepla.
Potrebujú športovci tréningovú halu?
Mráz sa síce o kúpu pozemku pre novú halu uchádzal, ale investíciu za 900-tisíc eur prehodnotil. Podľa neho vraj ani nie je potrebná.
„Keby mesto dotovalo toľko ľadohodín, koľko malo byť pôvodne, vedeli by sme uspokojiť potreby športovcov. Ja som skôr za to, aby sa viac investovalo do technického vybavenia terajšieho štadióna a vybudovania parkoviska, aby sa zlepšili podmienky a prichádzalo viac divákov. Nová hala by si vyžiadala aj zvýšenie dotácie na ľad a to mesto nevie zaručiť,“ konštatoval Mráz.
Na druhej strane upozornil na fakt, o ktorom doteraz nebola vôbec reč. K pozemku nie je pre mechanizmy žiadny prístup a stavať by bol vážny problém.
Na druhej strane tento pozemok bol na územnom pláne plánovaný ako rezerva na dostavbu parkovacích plôch.
Ak by totiž aj chcelo prísť na športové zápasy 500 či 600 divákov, musia prísť peši. Zaparkovať nemajú kde.
Primátor Pavel Hagyari (nez.) nám včera povedal, s výstavbou tréningovej haly by sa malo začať na budúci rok.
„O ľadohodinách bude ešte rozhodovať finančná komisia a následne zastupiteľstvo,“ konštatoval primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári