Irena Liščinská (61) z Lipian (okr. Sabinov) zbiera bylinky od malička a dokonale pozná silu ich účinkov. Pred 27 rokmi jej ochorel manžel na rakovinu. Liečbou i pomocou byliniek sa zákernú chorobu podarilo zdolať. Každý rok robí výstavu, kde o moci byliniek rozpráva i ostatným.
LIPANY. Dôchodkyňa z Lipian začala zbierať bylinky už dávno. Teraz ich zbiera aj so svojím manželom.
„Môj manžel pred 27 rokmi ochorel. Mal rakovinu hrubého čreva. Vtedy som sa bylinkárstvu začala venovať viac. Zisťovala som, aké majú liečivé účinky. Kedy sa majú zbierať a ako môžu pomôcť,“ prezradila I. Liščinská.
Bylinky, viera, pozitívne myslenie a operácie jej zachránili milovaného človeka. Z byliniek pripravuje rôzne maste, tinktúry či oleje.
„Zbierajú sa takmer celý rok. Začíname skoro na jar, zbierame podbeľ a končíme v jeseni. Aj teraz v októbri sa dajú mnohé bylinky zbierať,“ povedala Liščinská.
Nechtík lekársky – kráľovské účinky
Už deväť rokov robí výstavy byliniek v priestoroch Mestského úradu v Lipanoch.
„Všetko sú to moje teoretické a praktické skúsenosti a poznatky. Ukazujem návštevníkom, ako bylinky sušiť a ako ich používať,“ uviedla bylinkárka.
Vraví, že kráľovskou bylinkou medzi liečivými rastlinami je u nás nechtík lekársky.
„Doma vyrobené maste sú iné ako v lekárni. V mastiach, ktoré dostanete v lekárni, sú pridané len esencie. V domácich mastiach sú pravé byliny. A taká masť z nechtíka lekárskeho pomáha proti zápalom, popáleninám, či na hnisavé rany,“ zdôraznila Liščinská.
Aj zelenina má liečivé účinky
Aj v októbri sa dajú zbierať ešte niektoré liečivé bylinky.
„Niektoré rastlinky sa chodia zbierať ráno, niektoré popoludní. Teraz sa dá zbierať ešte valeriána lekárska, ruža šípová, šípky, tŕnky, koreň púpavy či listy podbeľa,“ povedala Liščinská.
Veľmi priaznivo pôsobí aj inhalácia byliniek. Každým vdychom idú látky rovno do pľúcnych lalokov a odtiaľ do krvi, ktorá sa prekysličuje.
Aj zelenina či ovocie majú liečivé účinky. „Napríklad taká tekvica hokaido má v sebe viac betakaroténu ako mrkva. Červená paprika čistí cievy. Uhorka vyživuje pleť a červené hrozno má priaznivé účinky na srdce. A také marhule obsahujú veľa železa,“ dodala Liščinská.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári