Chodník pri obchodnom dome Centrum si prenajme a zrekonštruuje firma Makos.
BARDEJOV. Za úpravu a vybudovanie chodníka chce Makos prenájom na štyri roky za symbolické euro a záväzok mesta, že po skončení nájmu investíciu kúpi za 45 % realizačnej ceny vrátane DPH.
Podľa investičného zámeru vypracovaného mestským úradom ide o štyri metre široký úsek chodníka od obchodného domu Centrum po ulicu Nový Sad.
Mal byť pôvodne opravený v rámci rekonštrukcie Dlhého radu, ukončenej v minulom roku. Keďže na túto časť už peniaze nestačili, mesto prijalo návrh súkromnej firmy.
Pôvodne chcela radnica zrekonštruovať chodník, osadiť prvky drobnej architektúry a verejné osvetlenie za viac ako 226–tisíc eur. Samotná rekonštrukcia chodníka by stála asi 176–tisíc eur.
Po štyroch rokoch investíciu predajú
Bardejovskí poslanci na septembrovom zasadnutí prijatím uznesenia akceptovali návrh Makosu, v ktorom sa uvádza, že firma má záujem o prenájom časti pozemku v šírke štyri metre pozdĺž existujúceho chodníka. Tento pozemok chcú upraviť a vybudovať na ňom chodník pre peších.
Ďalej návrh hovorí o tom, že nájomné by malo byť symbolické jedno euro za rok a po skončení nájmu firma Makos ponúkne mestu dokončenú investíciu na predaj za 45 % jej realizačnej ceny s DPH.
Ako bonus firma mestu ponúka sprostredkovanie odkúpenia pohľadávky voči spoločnosti S-projekt za sto percent jej nominálnej hodnoty bez nároku na odmenu.
„Cena realizácie bude samozrejme závisieť od výsledku verejného obstarávania na dodávateľa stavebných prác, pretože tá musí byť stanovená objektívne, zákon platí pre každého. Teraz je stanovená cena iba v zmysle pôvodnej projektovej dokumentácie mesta. Reálna cena však bude závisieť od verejného obstarávania,“ vysvetlil šéf podnikateľského oddelenia na mestskom úrade Mikuláš Serečun.
Budúce záväzky by sa robiť nemali
Poslanec Vladimír Savčinský (SDKÚ) nám k tejto investícii povedal: „Makos si chce upraviť priestor pred nákupným centrom, hlavne si ho vylepšiť o parkovacie miesta, prišli teda s takouto ponukou.“
Podľa neho je to pre mesto výhodné z toho hľadiska, že skôr či neskôr opravu dokončiť chcelo. „O tom, že mesto sa zaviazalo zaplatiť 45 % zo sumy firme Makos až v roku 2018, si myslím, že by sa takéto rozhodnutia o budúcich záväzkoch robiť nemali,“ dodal Savčinský.
Splácať už budú iní
Podľa hlavného kontrolóra mesta Vladimíra Harajdu nie je zvykom, aby súkromný subjekt investoval do mestského majetku.
Riziko takéhoto financovania vidí aj v tom, že ak sa mesto zaviaže splatiť nejakú sumu až po štyroch rokoch, navyše ak nevie akú, tento záväzok sa v priebehu toho času neobjaví nikde, napríklad ako bankový úver.
„Nikto nevie, v akej finančnej kondícii bude mesto o štyri roky. Navyše, v zastupiteľstve už možno budú sedieť iní ľudia. Takýto záväzok do budúcich období, aj keď ide o návratný zdroj financovania, je o tom, že v roku 2018 ho bude musieť plniť niekto iný. Opticky to však teraz bude vyzerať tak, že investíciu robí mesto,“ dodal Harajda.
Ako si mesto odsleduje cenu?
Ivan Rončák z Transparency International Slovensko nám v súvislosti s takýmto postupom pri investícii vysvetlil, že hlavný kontrolór mesta nemôže v takejto situácii zaujať relevantné stanovisko k záväzku pre rok 2018.
Môže sa vyjadriť iba k aktuálnej situácii a súčasnej zadlženosti mesta.
„Je veľmi dôležité, aby sa týmto spôsobom neobišlo verejné obstarávanie a akým spôsobom je sledovaná cena tejto investície. Je veľmi zvláštne, že sa mesto už teraz zaväzuje, že to odkúpi za „nejakú“ cenu. Podľa mňa by sa malo postupovať podľa zákona o verejnom obstarávaní,“ priblížil Rončák.
O stanovisko sme požiadali aj firmu Makos. Do redakčnej uzávierky sa nám ho získať nepodarilo.
Firma Makos, a. s. V meste vlastní veľkosklad a sieť predajní s potravinami.
Chodník pri OD Makos. Pôvodne bola jeho rekonštrukcia vyčíslená na cca 176–tisíc eur.
Foto: mh
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári