Adamah je názov výstavy fotografií poľskej herečky Kamily Sammler, ktorá vystavuje v galérii bardejovského fotoklubu BardaF v Bardejovských kúpeľoch v priestoroch Kina Žriedlo.
BARDEJOV. Vernisáž sa uskutočnila minulý štvrtok, výstava potrvá do konca októbra.
Kamila Sammler je poľská divadelná a filmová herečka. Poľskí diváci ju poznajú z desiatok filmov, seriálov a divadelných hier. Účinkovala, napríklad, v televíznom seriáli z nemocničného prostredia. Do Bardejova však prišla s výstavou fotografií.
Adamah – muž, ktorý povstal zo Zeme
Výtvarný fotograf Sergiusz Sachno o fotografiách Kamily Sammler hovorí: „Málokedy sa stáva, že by niekto debutoval hneď individuálnou výstavou. Adamah je takým dielom. Autorka, absolventka Vysokej školy divadelnej v Krakove, je príkladom, ako skúsenosti z divadla preniesť na iné umenie.“
Podľa neho mužský akt vyžaduje od fotografa cit pre plastičnosť, aby obraz nespadol do banality a klišé.
Paradoxom je, že Kamila už po roku fotografickej stáže našla svoj vlastný kľúč, ako predstaviť víziu muža v zdevastovanom prostredí.
„Všetko je špinavé, starý muž, rozbité múry, okná, podlaha. On nahý putuje po miestnosti. Prečo? Odpoveď možno nájsť v záhlaví Adamah. V hebrejčine toto slovo znamená Zem, čiže jeden zo živlov. Svet umiera ...,“ dodáva Sachno.
Fotografia ako divadlo
Autorka je herečka. Podľa nej je divadlo ako fotografia a fotografia ako divadlo. Tvrdí, že pestovanie umenia je pre ňu neustála snaha potlačiť materiálnosť.
„Na Slovensku nie som prvýkrát, v Bardejovských kúpeľoch však vystavujem fotografie po prvýkrát na Slovensku. Mám veľmi dobré vzťahy s bardejovským fotoklubom BardaF. Tieto fotografie som už vystavovala v Poľsku, napríklad na veľkej výstave 28 známych poľských hercov s názvom Fotografia podľa hercov,“ priblížila autorka.
Na vyjadrenie témy si Kamila Sammler zvolila staršieho, zrelého muža.
„Túto výstavu vôbec nevnímam ako mužský akt, aj keď v rôznych kompozíciách zobrazujem nahého muža. Mojím zámerom nebolo zobraziť žiadneho modela, Adonisa. Chcela som skôr zobraziť deštrukciu súčasného sveta, jeho degradáciu a rozklad. Adam alebo Adamah pre mňa predstavuje človeka, ktorý zo zeme povstal a do zeme sa aj vracia, avšak v postindustriálnom kontexte našej doby,“ povedala autorka.
Vízia muža v zdevastovanom prostredí. „Túto výstavu vôbec nevnímam ako mužský akt.“
Foto: mh/K. Sammler
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári