PREŠOV. Čitatelia nás upozornili na fakt, že v areáli Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Prešove sa hromadia vrecia s nebezpečným odpadom.
Videli hadičky z infúzií, rôzne ampulky, striekačky so zvyškami krvi, tampóny aj použité plienky. Ľudia majú obavy z nákazy.
Vrecia sa medzi monoblokom a novým internistickým pavilónom hromadili zrejme už dlhšie. Boli ich stovky.
„Nerozumiem, že s tým nikto nič nerobí. Nikto nevie, aké choroby mali tí ľudia, ktorých v nemocnici ošetrovali alebo operovali a čo z tých ampuliek roznesú zvieratá ďalej. To je hrozná nezodpovednosť,“ povedal Tibor Falat.
Zaujímali sme sa teda, prečo fakultná nemocnica nezabezpečila vývoz tohto nebezpečného odpadu a či sa neobáva šírenia možnej infekcie.
Hovorkyňa Renáta Cenková nám potvrdila, že o situácii vedia a pokúšajú sa ju riešiť.
„Z dôvodu problémov na strane dodávateľa služby sa nahromadilo väčšie množstvo odpadu. S dodávateľom intenzívne rokujeme už niekoľko dní a apelujeme na riešenie situácie. Podľa našich informácií sa začne vyvážať už o niekoľko hodín,“ informovala nás včera Cenková.
Odpad zlikvidovala prešovská firma
Skutočne sa tak stalo. Biologický odpad však nevyviezol spomínaný dodávateľ, čo je istá firma z Vranova nad Topľou, ale prešovská spoločnosť a dokonca zdarma. Vyviezli dve plné nákladné vozidlá.
„Keď som sa o tom dozvedel, ponúkol som vedeniu nemocnice, že to zlikvidujeme v našej spaľovni. Pre nás je to z finančného hľadiska strata, ale urobil som to pre Prešovčanov. Bolo len otázkou času, kedy ten odpad začnú roznášať potkany a dôsledky ani nechcem rozoberať,“ reagoval konateľ spoločnosti Štefan Hanigovský.
Zaujímavý je aj fakt, že keď už vyviezli asi 1 500 kg odpadu, zrazu prišli vozidlá z Vranova a ujali sa zvyšku vriec.
Nemocnici hrozila pokuta
Zaujímalo nás tiež, čo v takej situácii môže urobiť odbor starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade v Prešove. Ide predsa o ohrozenie zdravia ľudí aj životného prostredia.
„Viem o tých odpadoch, ale likvidácia sa vyriešila. Keby sa o to nemocnica nepostarala, v správnom konaní by sme jej uložili pokutu vo výške 16 596 eur. Podľa zákona je každý držiteľ nebezpečného odpadu povinný zlikvidovať ho, zabezpečiť proti neželanému úniku, odcudzeniu alebo poškodzovaniu vplyvov na životné prostredie,“ konštatoval vedúci odboru Miroslav Benko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári