Konal sa v rekreačnom a lyžiarskom stredisku Bachureň-Búče pri obci Renčišov v okrese Sabinov. Súťažné tímy boli z Prešova, Košíc, Popradu, Bratislavy, Banskej Bystrice, Žiliny a Martina.
SABINOV/PREŠOV. Tímy mali počas troch dní plné ruky práce, aby zvládli všetky stanovištia s rôznymi modelovými situáciami. Tentoraz mali inú pozíciu. Nemohli sa k zraneným doviezť na sanitke a zachraňovať. Museli zvládnuť viac.
„Mali sťažené podmienky už tým, že to bol horský terén a teda museli na trase dlhej 3,5 kilometra podľa máp najprv v horách nájsť zranených, poskytnúť im pomoc a transportovať ich k vozidlu alebo vrtuľníku,“ popísal nám súťaž jeden z organizátorov z Horskej služby Bachureň-Búče Dušan Trudič.
Na každom zo stanovíšť boli odborní komisári, ktorí postup jednotlivých posádok bodovali. Modelové situácie starostlivo pripravil hlavný organizátor vychádzajúc z praxe. Tým bol Andrej Kapľavka zo Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana.
Potrápila ich aj havária lietadla v horách
„Každá zo situácií na stanovištiach mala svoje skryté riziká, ale asi najzložitejšie to bolo pri hromadnom nešťastí po páde lietadla v lese. Museli konať rýchlo, vytriediť zranených, zafixovať ich a dostať do bezpečia. Podľa mňa bola zložitá aj situácia pri jazere, kde rybár spadol do vody a topil sa. Záchranári museli identifikovať, že nejde len o podchladenie a že pacient má zrejme vodu v pľúcach, ale ide o infarkt a pri oživovaní použiť kompletnú prístrojovú techniku,“ popísal ich úlohy Kapľavka.
Riešili však aj záchranu turistu, ktorý sa sťažoval na bolesti brucha a po prvotnom vyšetrení mu diagnostikovali infarkt, ale chytákom bolo to, že mali zistiť, aké lieky užíva. V tomto prípade išlo o viagru, preto museli rýchlo zmeniť podávanie liekov.
Na inom stanovišti išlo o otravu hubami pri stanovačke. Turisti boli cudzinci, a tak komunikáciu sťažoval nielen jazyk, ale aj blúznenie otráveného muža.
Komisári súťaž vyhodnotili a nerozhodovalo sa im ľahko. Najviac bodov získal tím z Prešova, konkrétne išlo o dvojicu Pavol Mikula a Marián Pazdič zo ZZS FNsP a ich kolegovia Ľubomír Ondov a Maťo Kusek získali tretie miesto. Druhú priečku obsadil tím z Banskej Bystrice.
Fakty
Kto bol Ján Kovalčík
Minulý rok v apríli nás navždy opustil lekár, pedagóg a významná osobnosť záchrannej zdravotnej služby na Slovensku. Jeho odborná lekárska činnosť sa takmer od začiatku spájala s vedením veľkých kolektívov.
Začínal na anestéziologickom oddelení v nemocnici na Klenovej ulici v Bratislave, neskôr sa stal primárom, ale keď po tragickom nešťastí zahynulo vedenie Záchrannej dopravnej a zdravotníckej služby v Bratislave, dobrovoľne sa ujal vedenia. l Prispel k šíreniu osvety v oblasti zdravotníckej služby na Slovensku nielen pedagogickou a publikačnou činnosťou, ale do histórie sa zapísal aj ako inovátor a vizionár. Aktívnu službu ako lekár ukončil v roku 2004, aleposilnil rady na Operačnom stredisku záchrannej zdravotnej služby ako lekár- operátor.
Do záchranárskeho neba odišiel vo veku 65 rokov. Počas života dostal mnoho ocenení. Jednou z nich je aj zlatá záchranárska hviezda, čo je najvyššie ocenenie. V srdciach ľudí však žije stále a aj preto bol tento 2. ročník súťaže venovaný jeho pamiatke.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári