Radničkine trhy začali už včera a ich cieľom bolo ukázať verejnosti, ale aj budúcim zamestnávateľom, čo všetko dokážu, prípadne akú objednávku môžu záujemcovia o výrobky a služby zadať chráneným dielňam.
PREŠOV. Organizátori chceli ukázať verejnosti dobré príklady praxe, ale aj diskutovať o možnostiach aj problémoch, s ktorými sa stretávajú v bežnom živote ľudia so zdravotným postihnutím.
„Žiť v komunite, znamená mať prácu, bývanie, môcť využiť svoj voľný čas podľa vlastných záujmov. To je téma, o ktorej chceme diskutovať s predstaviteľmi štátnej správy, zástupcami chránených dielní, domovov sociálnych služieb aj škôl pri okrúhlom stole v Caraffovej väznici,“ povedala nám za organizátorov trhov Gabriela Lacušová.
Samospráve aj štátnej správe chcú navrhnúť riešenia. Jedným z nich malo byť aj také, aby viac spolupracovali s chránenými dielňami a aby zadávanie zákaziek špeciálnym pracoviskám nielen vyplývalo zo zákona, ale aby sa uplatňovalo aj v praxi.
Uživiť sa napríklad pre ľudí s mentálnym postihnutím nie je vôbec jednoduché. Svoje o tom vie aj učiteľka Spojenej školy internátnej na Masarykovej ulici v Prešove Svetlana Madzgoňová.
V praktickej škole učia žiakov háčkovať, šiť, vyrábať sviečky, svietniky, rôzne dekoratívne predmety, tkané výrobky, drôtené, ale učia ich aj pomocné práce v administratíve a v domácnosti.
„Problém je, že keď zo školy odídu, majú síce invalidný dôchodok, ale za to si nekúpia byt a nevedia sa uživiť. Šancu im môžu dať len chránené dielne alebo pravidelný odberateľ výrobkov, a to, žiaľ, nie je pravidlo. Chránených pracovísk je veľmi málo,“ dodala učiteľka Madzgoňová.
Nemajú stálych odberateľov
Svoj stánok na pešej zóne mali aj klienti z Centra sociálnych služieb v Kalinove (okres Medzilaborce). Prezentovali výrobky z tkáčskej, drevárskej a tvorivej dielne.
„Pokúšame sa prezentovať všade, kde sa dá. Inšpirujeme sa a keď niečo predáme, získame zdroje na nákup ďalšieho materiálu,“ popísali doterajšie skúsenosti sociálne pracovníčky Andrea Kundrátová a Lenka Komanová.
Vranovské chránené pracovisko Dúha vedie Monika Pinkošová a tiež dávajú šancu ľuďom s mentálnym a telesným postihnutím. Vyrábajú keramiku, sviečky, rôzne dekorácie z prírodných materiálov, vrtuľky a podobne.
Do Prešova prišli so špeciálnym nápadom. Ponúkali tričká so symbolom koníka, keďže prišli ku „koňarom“. Fóliu s obrázkom nalepili na bavlnené tričká a ručne ho domaľovali. Zabodovali aj ručne vyrábané vrtule.
Na trh prišli s ochrannými odevmi a pomôckami
Veľmi podobný sortiment mali aj ostatné stánky z rôznych miest, ale jedinou skutočnou chránenou dielňou bola ponuka pracovných odevov a pomôcok, ktorú v Prešove otvoril Jaroslav Ličák. Zatiaľ zamestnávajú štyroch ľudí.
„Máme vyškolený tím ľudí v pozícii bezpečnostných a požiarnych technikov. Napríklad, ak ide partia murárov na stavbu, vieme im do brašne nabaliť celú potrebnú výbavu, vrátane hygienického balíčka podľa predpísanej normy,“ vysvetlil Ličák.
Radničkine trhy Prešov 2013 zorganizovalo občianske združenie Vravka z Vranova nad Topľou v spolupráci s mestom Prešov a Prešovským samosprávnym krajom.
Učiteľky praktickej školy. Spojená škola internátna na Masarykovej pripravuje deti s mentálnym postihnutím pre prax.
Chránená dielňa Dúha. Vranovčanky pre Prešovčanov vyrobili tričká so symbolom koňa.
Jaroslav Ličák. Ponúkajú služby v bezpečnosti pri práci, vrátane pomôcok.
Výrobky. Všetci na trhoch sa chcú prezentovať svojou prácou. Foto k článku: Anna Košuthová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári