Súčasťou vernisáže krynických fotografov bolo aj otvorenie výstavy k projektu Prvá maďarsko-galicijská železnica občianskych združení Cumulus z Nového Sacza a ich partnerov.
BARDEJOV. Vo štvrtok 10. októbra sa galéria aj minigaléria Poľsko-slovenského domu zaplnila fotografmi a fanúšikmi dobrej fotografie.
Kultúrne a turistické centrum Poľsko-slovenský dom a Krynicke towarzystwo fotograficzne (KTF) zorganizovali prierezovú výstavu k 35 rokom fungovania krynického klubu fotografov.
Fotografický klub založili 25. apríla 1978 v Krynici. Počas 35 rokov mal dohromady 294 členov. Fotografie prezentoval na viac ako šesťsto výstavách. Zorganizoval štyri stovky súťaží a desiatky fotografických plenérov.
Vo fototéke KTF bolo zhromaždených takmer šesťtisíc fotografií od 251 autorov. Aktuálne má fotoklub 109 aktívnych členov.
Prierezová tvorba krynických fotografov
Vernisáž vo výstavných priestoroch galérie otvoril riaditeľ Poľsko-slovenského domu Marcel Tribus a uviedol umelecký fotograf Juliuzs Jaronczyk, predseda Krynického fotografického združenia.
Výstava odhaľuje zaujímavé, často lyrické pohľady na krásnu krajinu poľského pohraničia v každom ročnom období, na život ľudí v nej, premeny v čase a priestore.
Približuje však aj bohatú umeleckú a cestovateľskú tvorbu krynických fotografov v priebehu posledných desaťročí.
Orient Express strednej Európy
Vo vstupných priestoroch minigalérie súčasne otvorili výstavu a multimediálnu prezentáciu k projektu Prvá maďarsko-galicijská železnica.
Projekt mapuje pôvodnú železničnú trasu z Budapešti do Przemysla cez Slovenské Nové Mesto, Michalovce, Humenné a Medzilaborce, postavenú pred 140 rokmi.
Organizátori a partneri z troch krajín, Maďarska, Slovenska a Poľska chcú prostredníctvom fotografií, filmov a textov priblížiť najkrajšie miesta na historickej trase, nazývanej tiež Orient Express strednej Európy a odhaliť ducha a kultúrnu jednotu tejto časti Karpatského euroregiónu.
Výstava potrvá do 6. novembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári